Ο Πανθυρεατικός πήρε την πρόκριση από την Δόξα Μεγαλόπολης στα πέναλτυ

0
174

Ο Πανθυρεατικός μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που «έσπασε καρδιές» στο Δημοτικό γήπεδο Άστρους πήρε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Αρκαδίας στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5-4 επί της Δόξας Μεγαλόπολης και θα βρεθεί αντιμέτωπος με το Λεωνίδιο που λίγο νωρίτερα πήρε την πρόκριση στην Τρίπολη μετά το τελικό 1-1 κόντρα ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στα δύο ημίχρονα της παράτασης. Εκεί οι ποδοσφαιριστές του Άρη Σαβούρδου φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με απόλυτη ευστοχία πανηγύρισαν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Αρκαδίας.

Ο Πανθυρεατικός ήταν καλύτερος, δημιούργησε περισσότερες φάσεις για γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο τέρμα που θα του έδινε την πρόκριση νωρίτερα. Στα τελευταία λεπτά της παράτασης οι δύο ομάδς έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Γ. Μπάρλα από τον Πανθυρεατικό και Αλεξανδρή από τη Δόξα.