Φωτογραφία από το contraepithesi.gr

Ένα σημαντικό παιχνίδι δίνει σήμερα 14/1/2017 στις 17.00 στο κλειστό της πόλης μας το παιδικό τμήμα του καλαθοσφαιρικού ομίλου Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ με αντίπαλο την ομάδα της ΚΑΛΑΜΑΤΑ80.
Αξίζει να χειροκροτήσουμε την προσπάθεια των παιδιών της πόλης μας.

Την παρασκευή 12/1/2017 στο κλειστό της Μεγαλόπολης έγινε ο ημιτελικός για το πρωτάθλημα εφήβων μεταξύ του καλαθοσφαιρικού ομίλου Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ και του ¨ΛΑΚΩΝΙΚΟΥ¨ Σπάρτης .

Ένας αγώνας ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες με δυνατά και θεαματικά παιδιά που πραγματικά χαίρεσαι να παρακολουθείς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες αρκετά διστακτικές και το σκορ να συμβαδίζει μέχρι το τρίτο περίπου λεπτό . Κάπου εκεί οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ πάτησαν γκάζι παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κλείνοντας ετσι το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 24-8 αποδίδοντας ένα θεαματικό αλλά ταυτόχρονα και ουσιαστικό μπάσκετ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ανέβασαν ακόμη το επίπεδο προσφέροντας πολύ καλό θέαμα στους φιλάθλους που γέμισαν το κλειστό της Μεγαλόπολης .Η διαφορά στο ημίχρονο έφτασε στους δεκαεννέα (19) πόντους βάζοντας τις βάσεις για την μεγάλη νίκη και την πολυπόθητη συμμετοχή στο μεγάλο τελικό.

Στο ημίχρονο οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ κατάλαβαν ότι πρέπει να παραμείνουν σοβαροί και προσεκτικοί για να φτάσουν στον στόχο τους .
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε καλύτερα για την ομάδα της Μεγαλόπολης που εξακολουθούσε να προσφέρει θέαμα και ουσία ανεβάζοντας κι άλλο το δείκτη του σκορ με τη διαφορά να φτάνει στους 27 πόντους(64-37).
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικό με τους παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να περιμένουν την λήξη του αγώνα για να αρχίσουν τους πανηγυρισμούς μιας και βλέπουν την προσπάθεια τους να γίνεται πραγματικότητα.

Το τελικό 69-46 έφερε την ομάδα στον τελικό με αντίπαλο την Καλαμάτα 80 σε ένα παιχνίδι που θα γίνει στην ΤΕΝΤΑ σε ημερομηνία που θα ορίσει η ένωση.
Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ για την μεγάλη επιτυχία τους, λαμβάνοντας υποψιν ότι εφέτος δίνουν ένα τεράστιο αγώνα για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η παρουσία της κερκίδας με πολλούς φιλάθλους να έρχονται από την γειτονική Σπάρτη.

Τα δεκάλεπτα :24-8/19-16/21-13/5-9.
Με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΚΥΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ.