ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΝίκη στην πρεμιέρα του Γυναικείου για "Πελασγό"

Νίκη στην πρεμιέρα του Γυναικείου για “Πελασγό”

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης  στο κλειστό της Καλαμάτας με αντίπαλο την ομάδα του ¨ΑΤΛΑ¨ Καλαμάτας. Το παιχνίδι έγινε χθές Τετάρτη 25/5/2022 στις 20.30 με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να αγωνίζεται στην ουσία με το τμήμα παγκορασίδων  και την νεανίδα Δημοπούλου  απέναντι στις κατά πολύ μεγαλύτερες  παίκτριες  της ομάδας του ¨ΑΤΛΑ¨.

Το ξεκίνημα ήταν διστακτικό αφού οι μικρές της Μεγαλόπολης έδειχναν να διστάζουν απέναντι στις έμπειρες και δυνατότερες αθλήτριες του ¨ΑΤΛΑ¨ με αποτέλεσμα το σκορ στην αρχή να είναι 10-2. Σιγά σιγά οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ άρχισαν να μπαίνουν στο κλίμα του αγώνα και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-8.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ έδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει και σε τέτοια παιχνίδια και με ένα καλό σερί έκλεισε το ημίχρονο με ένα πόντο μπροστά(24-25).Στην ανάπαυλα η ξεκούραση και οι κατάλληλες οδηγίες  έφεραν περισσότερη αισιοδοξία και εμπιστοσύνη  και οι  αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μπήκαν για το δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ . Παίζοντας με πολύ γρήγορους ρυθμούς στην επίθεση  αλλά και  με παγίδες  στην άμυνα απέναντι στις ψηλές του ¨ΑΤΛΑ¨ δεν άφησαν κανένα περιθώριο και με ένα σερί 3-21 τέλειωσαν το παιχνίδι . Το τελικό 39-59 έφερε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ,πολλά χαμόγελα και υποσχέσεις για ένα αξιόλογο μέλλον. Από τις αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΟΥ¨ η Δημοπούλου με 26π(4τριπ)και η  Παπαδοπούλου με 23(1τριπ) ήταν οι κορυφαίες της ομάδας ειδικά στην επίθεση, ενώ Κυριακοπούλου ,Μιχολιά ,  Λίλη και Χάβαρη έδωσαν τα πάντα στην άμυνα.

Οι μικρότερες Μπουζιάνη,Βαρλόκωστα και η Καρύγιαννη όταν χρειάστηκε έδειξαν έτοιμες να βοηθήσουν. Από τον ¨ΑΤΛΑ¨ οι πρώην παίκτριες του ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Φωτεινάκη και Θάνου ήταν οι κορυφαίες.