Arcadian Screenings σε Μεγαλόπολη-Τρίπολη και Δημητσάνα στις 21 έως 25 Φεβρουαρίου

0
332

21-25 Φεβρουαρίου το Arcadian Screenings και πάλι στην Τρίπολη, τη Δημητσάνα και τη Μεγαλόπολη.

Δεκάδες ταινίες από την Ευρώπη,την Αμερική, την Ινδία τη Μέση Ανατολή έρχονται για πρώτη φορά ενώπιον του Ακαδικού κοινού.
Ανάμεσά τους και 7 ταινίες απο Τριπολιτσιώτες δημιουργούς για την Αρκαδία, σε μια μοναδική διαβούλευση για τα προβλήματα της περιοχής μεσα απο τα μάτια Αρκάδων δημιουργών.

Ειδικές προβολές για τα Σχολεία τα πρωινά στο Μαλλιαροπούλειο, ζώνες νεανικού προγράμματος στο Cine Ville και βραδυνό πρόγραμμα στον Κινηματογράφο της πόλης. Ενα πανόραμα με ταινίες μυθοπλασίας, βραβευμένα ντοκιμαντερ απο τα σημαντικότερα φεστιβάλ στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και μεγάλο αφιέρωμα στην προσφυγική κρίση με ταινίες από τη Συρία, το Λίβανο, την Ιορδανία, την Παλαιστίνη, την Τουρκία και την Ελλάδα. Ενα τρίτπυχο για τη Βαλκανική Ταυτότητα με ταινίες από τη Ρουμανία, τη Βουλγαρία και την Τουρκία κοσμει το 3ο Φεστιβάλ αναδεικνύοντας το χαρακτήρα του ως φεστιβάλ για το Πολιτικό Σινεμα και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Συνδιοργανωτές Περιφέρεια Πελοποννήσου, Δήμος Τρίπολης, με τη συνεργασία του Δήμου Μεγαλόπολης, του Πολιτιστικου
Ιδρύματος της Τράπεζας Πειραιώς-Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης και του Ινστιτούτου Γκαίτε.

δείτε την σελίδα στο Facebook

Το πρόγραμμα των προβολών έχει ως εξής:

ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2/2018
19.30 – 21.15 Το Δώρο των Θεών (102′), Oliver Haffner, Γερμανία

ΠΕΜΠΤΗ 22/2/2018

11.00 – 11.50 Γεννήθηκε Νωρίς (49′), Αγγελική Νεκίδου Πάρχα, Ελλάδα
11.50 – 12.15 Με 2 Χειρολαβές (25′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
12.20 – 12.45 Mια Zωή …. Ποδήλατο (23′) Ευστρατία Λιακοπούλου, Ελλάδα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/2/2018

11.00 – 11.30 Οδός Χρονά 18 (30′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος, Ελλάδα
11.35 – 11.50 ΓΑΒ – LAΒ (11′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
11.55 – 12.25 Loosing Hope – Making Hope (26′), Χρήστος Γιατράκος, Χριστιάννα Γαρδικιώτη, Ελλάδα
12.30 – 13.00 Πέρασμα (26′), Φώτης Παπούλιας, Ελλάδα

CINEVILLE ΤΡΙΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.30 – 11.40 The Match (10′) Μαρίνα Τομαρά, Ελλάδα
11.40 – 12.00 Two Faces of Camera (18′) Yasar University, Τουρκία
12.00 – 12.15 Με Λένε Γιώργο (16′) Κων/να Τσαμπρούνη, Ελλάδα
12.15 – 12.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.30 – 12.40 Field of Hope (10′), Home New Home, Τουρκία
12.40 – 12.50 MA FI (10′) Istanbuli theater, Λιβανος
12.50 – 13.20 Fragile World (29′), Ants Tammik, Εσθονία

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
19.00 – 19.50 Γεννήθηκε Νωρίς (49′), Αγγελική Νεκίδου Πάρχα, Ελλάδα
19.50 – 20.00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
20.00 – 20.15 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
20.15 – 21.45 Τhe Beast is Still Alive (90΄), Mina Mileva & Vesela Kasakova, Βουλγαρία/Μ.Βρεταννία
21.50 – 22.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
22.00 – 23.35 Kaddisch (Προσευχή) για έναν φίλο (94´), Leo Khasin, Γερμανία

ΠΕΜΠΤΗ 22/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.30 – 12.20 Γεννήθηκε Νωρίς (49′), Αγγελική Νεκίδου Πάρχα, Ελλάδα
12.20 – 12.35 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.35 – 12.45 Waiting in the Grey Zone (7′), Young Palestinian Filmmakers Society, Παλαιστίνη
12.45 – 13.05 AMAL (18′), Σοκόλ Ελκένι, Ελλάδα
13.05 -13.30 Θα Επιστρέψουμε (22′), 8ο Λύκειο Αθηνών, Ελλάδα
13.30 – 13.50 Marry Me in Delhi (17′), Elma Neykova, Ινδία

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
19.00 – 19.06 Δράσε! (6΄), Κων/νος Βεργόπουλος, Ελλάδα
19.08 – 19.20 ΓΑΒ – LAΒ (11′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
19.20 – 19.40 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
19.40 – 21.10 The Manakia Brothers (91′), Eliza Zdru, Ρουμανία
21.10 – 21.25 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
21.25 – 21.55 Οδός Χρονά 18 (30′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος, Ελλάδα
21.55 – 22.05 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
22.05 – 24.00 Hannah Arendt (113′) Μαργκαρέτε Φον Τρότα, Γερμανία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.30 – 11.55 Tρεις Γυναίκες, Δύο Γλώσσες, Μια Χώρα (22′), 41ο Λύκειο Αθήνας, Ελλάδα
11.55 – 12.10 ΓΑΒ – LAΒ (11′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
12.10 – 12.25 Mια Zωή …. Ποδήλατο (23′), Ευστρατία Λιακοπούλου, Ελλάδα
12.25 – 12.40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.40 – 13.10 Οδός Χρονά 18 (30′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος, Ελλάδα

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
19.00 – 19.25 Με 2 Χειρολαβές (25′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
19.25 – 19.50 Mια Zωή …. Ποδήλατο (23′) Ευστρατία Λιακοπούλου, Ελλάδα
19.50 – 20.15 Πέρασμα (26′), Φώτης Παπούλιας, Ελλάδα
20.15 – 20.30 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
20.30 – 20.45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
20.45 – 22.10 Στρίγγλες (85′), Άγγελος Κοβότσος, Ελλάδα

ΣΑΒΒΑΤΟ 24/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.30 – 11.45 Citizen Journalist (13′) Arab Women Media Center, Ιορδανία
11.45 – 12.15 Πέρασμα (26′), Φώτης Παπούλιας, Ελλάδα
12.15 – 12.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.30 – 12.40 Ράπερ Αποκάλυψη (17′) Ειρήνη Μπαζάρα, Ελλάδα

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
19.00 – 19.30 Loosing Hope – Making Hope (26′), Χρήστος Γιατράκος, Χριστιάννα Γαρδικιώτη, Ελλάδα
19.30 – 19.40 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
19.40 – 20.35 Coffee for All Nations (52′), Wafa’ Espvall, Παλαιστίνη/Σουηδία/ΗΑΕ
20.35 – 20.50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
20.50 – 22.30 Istanbul Echoes (100′), Giulia Fratti, Καναδάς/Γαλλία/Τουρκία

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.30 – 11.55 Με 2 Χειρολαβές (25′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
11.55 – 12.25 Loosing Hope – Making Hope (26′), Χρήστος Γιατράκος, Χριστιάννα Γαρδικιώτη, Ελλάδα
12.25 – 12.35 Bassel (10′) Istanbuli Theater, Λίβανος
12.35 – 12.50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12.50 – 13.00 Come with Me (6′) Yasar University, Τουρκία
13.00 – 13.15 Ugarit (15′) Hamoodeh Makkawei, Ιορδανία

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
19.00 – 20.00 Νεστάνη. Φέρνοντας τον Αϊγιώρη. (60΄), Γ.Ν Δρίνης & Σίλας Μιχάλακας, Ελλάδα
20.00 – 20.15 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
20.15 – 20.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
20.30 – 21.45 Τhe Extra Mile (76′), Βικτώρια Βελλοπούλου, Ελλάδα
21.45 – 22.00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΜΑΛΛΙΑΡΟΠΟΥΛΕΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/2/2018
11.00 – 11.55 Σταχτοπούτα (51′) (υποτιτλισμένο), Γερμανία
12.00 – 13.00 Οι μουζικάντηδες της Βρέμης (58΄) (υποτιτλισμένο), Γερμανία

ΠΕΜΠΤΗ 22/2/2018
11.00 – 12.00 Ο πρίγκηπας Βάτραχος (58′) (υποτιτλισμένο), Γερμανία
12.10 – 13.10 Τραπεζάκι στρώσου (58΄) (υποτιτλισμένο), Γερμανία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/2/2018
11.00 – 12.00 Ο γενναίος ραφτάκος (58′) (υποτιτλισμένο), Γερμανία
12.10 – 13.10 Η ωραία κοιμωμένη (58′) (υποτιτλισμένο), Γερμανία

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ
Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης

21, 22 & 23/2/2018

ΠΡΩΙΝΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΡΑΣ

Γεννήθηκε Νωρίς (49′), Αγγελική Νεκίδου Πάρχα, Ελλάδα
Με 2 Χειρολαβές (25′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
Mια Zωή …. Ποδήλατο (23′), Ευστρατία Λιακοπούλου, Ελλάδα
Οδός Χρονά 18 (30′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος , Ελλάδα
ΓΑΒ – LAΒ (11′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
Loosing Hope – Making Hope (26′), Χρήστος Γιατράκος, Χριστιάννα Γαρδικιώτη, Ελλάδα
Πέρασμα (26′), Φώτης Παπούλιας, Ελλάδα

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/2/2018

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
11.00 – 11.30 Πέρασμα (26′), Φώτης Παπούλιας, Ελλάδα
11.30 – 12.00 Οδός Χρονά 18 (30′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος, Ελλάδα
12.00 – 12.30 Loosing Hope – Making Hope (26′), Χρήστος Γιατράκος, Χριστιάννα Γαρδικιώτη, Ελλάδα
12.30 – 13.00 Με 2 Χειρολαβές (25′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
13.00 – 13.50 Γεννήθηκε Νωρίς (49′), Αγγελική Νεκίδου Πάρχα, Ελλάδα
13.50 – 14.05 ΓΑΒ – LAΒ (11′), Κατερίνα Σιάμπου, Ελλάδα
14.05 – 14.30 Mια Zωή …. Ποδήλατο (23′), Ευστρατία Λιακοπούλου, Ελλάδα

Facebook Comments

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here