ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ2 νίκες και 1 ήττα για τα αγωνιστικά τμήματα του Πελασγού

2 νίκες και 1 ήττα για τα αγωνιστικά τμήματα του Πελασγού

Δύο εύκολες νίκες και μια ήττα για τα αγωνιστικά τμήματα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Συγκεκριμένα το Σάββατο 7-10-2017 το παιδικό τμήμα αγωνίστηκε με το αντίστοιχο του ¨ΑΠΟΛΛΩΝΑ¨ Τρίπολης και με σχετική ευκολία πήρε την νίκη με 69-24. Η αγωνιστική διάθεση και η διαφορά στην ποιότητα των μικρών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδειξε από την αρχή τον νικητή και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Παρά τις απουσίες των Παπαδόπουλου και Καντέλη ,όλοι οι αθλητές ανταποκρίθηκαν και έδειξαν ετοιμότητα για την μάχη της προσεχούς Κυριακής με τους ¨ΔΡΟΜΕΙΣ¨.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα :27-0/16-5/16-7/8-12.
Με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΛΙΛΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.

Αμέσως μετά διεξήχθη το ντέρμπυ των νεανίδων μεταξύ του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και της ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ Τρίπολης, δυο ομάδων που τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστούν στα τμήματα υποδομών . Τα κορίτσια της Μεγαλόπολης φάνηκαν πιο έτοιμα για τον αγώνα και πήραν την πρωτοπορία από την αρχή με μεγάλη μάλιστα διαφορά και την διατήρησαν μέχρι το τέλος.
Με σωστή άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για τον ημιτελικό που θα έχουν αντίπαλο τον ΑΡΙΣ Καλαμάτας. Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 24-7/10-5/14-9/6-20
Με το ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΣΕΦΕΡΟΥ ΣΤ.-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΡΙΔΑ-ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ-ΤΣΙΝΤΩΝΗ-ΣΕΦΕΡΟΥ ΕΛ.-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΝΤΕΛΗ.

Την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό της Τρίπολης έγινε το παιχνίδι μεταξύ του τοπικού ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ και του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Το ξεκίνημα ήταν εκπληκτικό για την ομάδα της Μεγαλόπολης που παίζοντας φανταστικό μπάσκετ κέρδιζε στο δεκάλεπτο με 6-24 και στο ημίχρονο με 20-37.Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν το ίδιο καλό για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που διατηρούσε την μεγάλη διαφορά .Δυστυχώς όμως με κάποιο « αξιοπερίεργο » τρόπο, με συνεχής διακοπές ,με τεχνικές ποινές ,με αποβολή του προπονητή ,με ατιμώρητες εισόδους του προπονητή του Αρκαδικού στο παρκέ, το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή και χάλασε η ισορροπία των αθλητών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Και ενώ μέχρι το τριάντα είχε δεχτεί μόλις 26 πόντους! και είχε σκοράρει ι 42 ! το τελευταίο δεκάλεπτο δέχτηκε 26 και τελικά έχασε με ένα πόντο σκορ 52-51 , σε μια παράξενη ατμόσφαιρα με τους Μεγαλοπολίτες έξαλλους για όλη αυτή την κατάσταση. Το αποτέλεσμα δεν αλλοιώνει την προσπάθεια και τον στόχο των αθλητών της Μεγαλόπολης αλλά σίγουρα αφήνει μια απογοήτευση.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα :6-24/14-13/6-5/26-9.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ-