2 Νίκες για τα κορίτσια του Γ.Σ.Μ. Λύκαια στα μπαράζ για την άνοδο στην Β΄Εθνική

0
301

Με δύο συνεχόμενες νίκες συνέχισε την πορεία της στο τουρνουά για την άνοδο στην Β Εθνική κατηγορία βόλεϊ γυναικών ο ΓΣΜ Λύκαια και παρέμεινε ζωντανός στην προσπάθειά του να επανέλθει στην Β Εθνική.

Συγκεκριμένα νίκησε την Κυριακή 14/4/2016 στα Λεχαινά τον Ζακυνθινό ΑΟ  με 3-0 σετ και την Μ. Τετάρτη στην Μεγαλόπολη την ΓΕ Ναυπλίου με 3-2 σετ.

Είναι μεγάλες οι νίκες αυτές, αν αναλογιστούμε ότι οι υπόλοιπες ομάδες που συμμετέχουν στο τουρνουά είναι οι πρωταθλήτριες των ομίλων τους, ενώ η ομάδα της πόλης μας είχε τερματίσει δεύτερη και προκρίθηκε στην τελική φάση μέσα από αγώνες μπαράζ με τις υπόλοιπες δευτεραθλήτριες.

Πρέπει να σημειωθεί ότι ο ΓΣΜ Λύκαια είχε ηττηθεί άδικα από τον Ζακυνθινό στον πρώτο αγώνα με 3-1, αντιμετωπίζοντας μια κακή διαιτησία, η οποία είχε διαμορφώσει σε μεγάλο ποσοστό το αποτέλεσμα του αγώνα, έχοντας εκνευρίσει και αποσυντονίσει τις αθλήτριες της ομάδας.

Όμως στην ρεβάνς της προηγούμενης Κυριακής, στην οποία δεν υπήρχαν τα διαιτητικά λάθη, η ομάδα της πόλης μας στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, υπερείχε εμφανώς σε όλα τα στοιχεία του αγώνα απέναντι στην ομάδα από την Ζάκυνθο και με ψυχή και ομαδικό πνεύμα έφτασε δίκαια σε μια εύκολη νίκη με 3-0, πιστοποιώντας την ανοδική της πορεία στο τουρνουά.

Ήταν ένας αγώνας δίχως αύριο για τα Λύκαια, στον οποίο οι αθλήτριες της ομάδας έδειξαν χαρακτήρα, απέδωσαν κατά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ και με το καθαρό τρίποντο που πέτυχαν, έκαναν την αρχή για μια σειρά νικών που χρειάζονται για πετύχουν τον στόχο τους.

Η εύκολη επικράτηση της ομάδας έδωσε την δυνατότητα στον προπονητή της κο Άρι Μακρόπουλο να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριές του.

Στον αγώνα της Τετάρτης με την ΓΕ Ναυπλίου, η οποία πρέπει να επισημανθεί ότι ήταν αήττητη μέχρι το χτεσινό παιχνίδι, συνεχίστηκε η πολύ καλή απόδοση της ομάδας μας, με αποτέλεσμα να φτάσει στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο τουρνουά με 3-2 σετ.

Το ότι η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα της πόλης μας δεν άγχωσε τις αθλήτριές της. Μπήκαν με αποφασιστικότητα στον αγώνα και στα δυο πρώτα σετ ο ΓΣΜ Λύκαια έδειξε ότι δεν θα επιτρέψει στην ομάδα από το Ναύπλιο να της στερήσει το δικαίωμα στο όνειρο της ανόδου. Κάνοντας σπουδαία εμφάνιση και δείχνοντας την ποιότητά τους στο τέλος και των δυο σετ, η ομάδα προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και η αδικαιολόγητη χαλάρωση είχε σαν αποτέλεσμα τα πολλά λάθη της ομάδας. Όταν το σκορ είχε ξεφύγει, έγιναν αλλαγές στις αθλήτριες για να φρεσκαριστεί η ομάδα, να ξεκουραστούν οι βασικές και να ανακτήσουν την ψυχολογία τους. Τα συνεχόμενα λάθη και την κακή ψυχολογία τα εκμεταλλεύτηκε η ΓΕ Ναυπλίου και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ όμως η ομάδα της πόλης μας αφυπνίστηκε και δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, έπαιξε σαν ομάδα Β Εθνικής, μπήκε από την αρχή του σετ μπροστά στο σκορ και δεν έδωσε σε κανένα σημείο του το δικαίωμα στην ομάδα του Ναυπλίου να πιστέψει ότι μπορούσε να φύγει νικήτρια από την Μεγαλόπολη.

Με την λήξη του αγώνα όλες τις αθλήτριες της ομάδας πανηγύρισαν έντονα την μεγάλη τους νίκη και καταχειροκροτήθηκαν από τους φίλους της ομάδας και του αθλήματος, οι οποίοι από τις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου τους συμπαραστάθηκαν έντονα σε όλη την διάρκειά του.

Οι νίκες επί του Ζακυνθινού και επί της αήττητης ΓΕ Ναυπλίου, έφεραν τον ΓΣΜ Λύκαια ένα βήμα πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου του.

Βοήθησαν ψυχολογικά την ομάδα πάρα πολύ, η οποία πλέον φαίνεται να ανακτά την αυτοπεποίθησή της, να πιστεύει στις δυνατότητές της και έχοντας γίνει συμπαγής σαν μια γροθιά, είναι αποφασισμένη να πολεμήσει στα δυο παιχνίδια που απέμειναν με όλες τις τις δυνάμεις για να κάνει πραγματικότητα το όνειρο της ανόδου στην Β Εθνική.