1 νίκη και 1 ήττα για τους έφηβους του Πελασγού

0
246

Έντονη δραστηριότητα για το εφηβικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.
Δυστυχώς ο λάθος προγραμματισμός της διοργανώτριας αρχής αναγκάζει τους αθλητές ,τη μια να κάθονται ανενεργοί για εβδομάδες και την άλλη να δίνουν δύο παιγνίδια μέσα σε λιγότερο από ένα εικοσιτετράωρο. Έτσι και οι αθλητές του¨ ΠΕΛΑΣΓΟΥ ¨αναγκάστηκαν να αγωνιστούν σε δυο αγώνες και μάλιστα και οι δύο εκτός έδρας σε Τρίπολη και Κυπαρισσία.

Το Σάββατο στο κλειστό της Τρίπολη με αντίπαλο τον Αρκαδικό και παρά το σχετικά καλό ξεκίνημα ( 9-9), ήρθε ένα δεύτερο κακό δεκάλεπτο, που οι λάθος επιλογές της ομάδας αλλά και τα συνεχόμενα ¨παράξενα ¨σφυρίγματα του μόνιμου Τριπολιτσιώτη διαιτητή ,έφεραν ένα επιμέρους σκορ 19-7, για να κλείσει το ημίχρονο με 28-16. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ εμφανίστηκαν ανώτεροι των γηπεδούχων και με επιμέρους σκορ 11-15 και 8-12 στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν να διεκδικούν τη νίκη που δυστυχώς μια φάση στα τελευταία εικοσιπέντε δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στον Αρκαδικό. Τα δεκάλεπτα :9-9 / 19-7 /11-15 / 8-12.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ ¨ αγωνιστήκαν :Μπουζαλάς- Κερκεμέζος-Κόκκοτας- Αριδάς – Χρανιώτης -Κουρέτας –Τσαγκογιάννης- Καντέλης- Χρυσοσπάθης- Τόμπρος .

Την επόμενη ημέρα το εφηβικό τμήμα έπαιξε στην Κυπαρισσία με την ομώνυμη ομάδα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Παρά την κούραση της προηγούμενης ημέρας το ξεκίνημα ήταν καλό και έφερε την ομάδα προηγούμενη με 8-12 . Το δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς πάθος και αγωνιστικό προσανατολισμό έχασε το προβάδισμα και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 30-24 ,έχοντας παράλληλα φορτωμένους τους παίκτες με φάουλ και τραυματία τον Χρανιώτη ( Στο πρώτο ημίχρονο οι βολές ήταν 18 – 2 υπέρ της Κυπαρισσίας). Και ενώ όλοι θα περίμεναν την εύκολη επικράτηση της γηπεδούχου ,οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ απέδειξαν ότι διαθέτουν και ποιότητα και τσαγανό. Με έναν Αριδά από άλλο πλανήτη(τριάντα 30 πόντους με τέσσερα τρίποντα) έναν Τόμπρο επιτέλους παρόντα και όλους τους παίκτες με αγωνιστικότητα και σωστές επιλογές ,όχι μόνο ανέτρεψαν το σκορ αλλά πήραν και μια άνετη νίκη με τελικό σκορ 48-62.
Από την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ δυναμική παρουσία είχαν Τσαγκογιάννης -Κόκκοτας -Χρυσοσπάθης ενώ οι μικροί αναπλήρωσαν επάξια το κενό του Χρανιώτη.
Τα δεκάλεπτα : 8-12 / 22-12 / 10-22 / 8-16.