ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑ1 Γυναικών: ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Εσπερίδες 52-51

Α1 Γυναικών: ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Εσπερίδες 52-51

Στην τελευταία φάση κρίθηκε η αναμέτρηση μεταξύ του ΕΦΑΟ Ζωγράφου και των Εσπερίδων Καλλιθέας χάρις σε ένα καλάθι που πέτυχε η Θεοδωρομανωλάκη έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Ζωγράφου ,στην οποία αγωνίζεται η Μεγαλοπολίτισσα Έφη Καντέλη, ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στις παίκτριες των Εσπερίδων να ελέγχουν ρυθμό και σκορ. Οι τέσσερις πόντοι του πρώτου δεκαλέπτου (13-17) έγιναν έντεκα στο ημίχρονο (20-31) και όλα έδειχναν άσχημη εξέλιξη. Το πάθος και η αντεπίθεση διάρκειας του δευτέρου ημιχρόνου ανέτρεψαν την κατάσταση και με το τελευταίο εύστοχο σουτ ήρθε η νίκη μέσα σε έξαλα πανηγύρια. Το τελικό 52-51 έδωσε ακόμη μία νίκη στην ομάδα του Ζωγράφου που να σημειώσουμε αγωνίζεται χωρίς καμία ξένη. Η Καντέλη έπαιξε ελάχιστο χρόνο άλλα οι εμπειρίες και οι παραστάσεις που κερδίζει από ένα τέτοιο πρωτάθλημα είναι σημαντικές. Άλλωστε εκτός των άλλων είναι τυχερή που συμμετέχει σε αυτό το επίπεδο και έχει αγωνιστική δραστηριότητα σε σχέση με άλλες αθλήτριες που για δεύτερη σεζόν δεν συμμετέχουν ούτε σε προπονήσεις .

Δεκάλεπτα: 13-17, 20-31, 37-42, 52-51
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη, Βαμβακά 3, Ζουρνή 8, Κεσσέ 5(1), Στεφανίδου 8(2), Καντέλη, Μυλωνάκη 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 13(3).
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Λέιντελ 24(4), Καμμένου, Λουκάτου 11, Μπενέκη, Τσιχλάκη, Μούρερ 6, Κολλάτου 7, Γουέιντ 3.