Τρεις αγώνες – Τρεις νίκες για τον Πελασγό

0
201

Τρείς αγώνες για τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ έδωσε το Σάββατο 23/9/2018 ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ και συγκεκριμένα για το ΠΑΙΔΙΚΟ ,το ΕΦΗΒΙΚΟ και τις ΝΕΑΝΙΔΕΣ.
Το ξεκίνημα έγινε με το παιδικό τμήμα που αγωνίστηκε στις 15.00 με τον τοπικό ¨ΠΟΛΥΒΙΟ¨ σε ένα παιχνίδι που είχε ξεκάθαρο φαβορί την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 17-3 σε χαλαρούς ρυθμούς ενώ στα ίδια περίπου τελείωσε και το δεύτερο με 24-6 για να έρθει το ημίχρονο με διαφορά 32 πόντους (41-9). Η διαφορά των δυο ομάδων μεγάλη και έτσι το υπόλοιπο του παιχνιδιού κύλησε χωρίς κανένα ενδιαφέρον με τελικό νικητή τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ και σκορ 75-28.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 17-3/24-6/14-6/20-13.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΛΙΛΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ι.-ΚΑΛΑΤΖΗΣ.
Με τον ¨ΠΟΛΥΒΙΟ¨ αγωνίστηκαν: ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΡΑΟΥΣΙ-ΜΙΕΣΤΡΙ-ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Ν.-ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤ.-ΚΑΡΑΛΕΚΑΣ-ΚΑΡΤΣΩΝΗΣ.

Η συνεχεία είχε τον αγώνα του εφηβικού τμήματος στις 17.00 με το αντίστοιχο της ¨ΠΥΛΟΥ¨ που και εδώ η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ΄ έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Οι έφηβοι του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μπήκαν σοβαροί στο παρκέ και πήραν την πρωτοπορία έχοντας σταθερή απόδοση σε άμυνα και επίθεση . Το 23-11 του πρώτου δεκαλέπτου ακολούθησε ένα 25-8 με τους έφηβους να δίνουν όμορφες φάσεις και καλάθια. Το τελικό 92-45 έφερε ακόμη μια νίκη σε ένα πρωτάθλημα που έχει τα προβλήματα του κυρίως λόγο της ηλικίας των παικτών αφού οι περισσότεροι συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στις 19.00 και πιο σημαντικό αυτό των νεανίδων με αντίπαλο την ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ Τρίπολης .Ένα παιχνίδι που κατά παράδοση κρίνει τον πρωταθλητή μιας και οι δυο ομάδες θεωρούνται και είναι οι κορυφαίες στο γυναικείο μπάσκετ. Τα κορίτσια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μπήκαν δυναμικά στο παρκέ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, καθήλωσαν τις αντίπαλες παίκτριες και πήραν στο πρώτο δεκάλεπτο σημαντική διαφορά με 20-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση των κοριτσιών της ¨ΑΜΙΛΛΑΣ¨ που ανέβασαν αρκετά την άμυνα και μαζί με την κούραση τα λάθη και τις αλλαγές περιόρισαν τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ στους εννέα πόντους για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 29-19.Η μικρή διαφορά αναπτέρωσε τις ελπίδες των κοριτσιών της Τρίπολης δίνοντας ελπίδες ακόμη και για νίκη . Η Καντέλη όμως η Χρανιώτη και η παρέα τους είχε διαφορετική άποψη και μπαίνοντας για το δεύτερο ημίχρονο αποφάσισαν να δείξουν πιο είναι το ¨αφεντικό¨ στον χώρο. Με πολύ καλή άμυνα σωστές επιθετικές επιλογές ,ωραίο θέαμα έκλεισαν το δεκάλεπτο με 18-7 βάζοντας τέλος σε όποια αμφισβήτηση υπήρξε .Το τελικό 65-37 δείχνει την ποιότητα αυτής της ομάδας και παράλληλα την επιθυμία των κοριτσιών της Μεγαλόπολης για έναν ακόμη τίτλο.