ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΤο ντέρμπι με Σπαρτιατικό ΓΣ έχασε στις λεπτομέρειες με 56-58 ο Πολύβιος

Το ντέρμπι με Σπαρτιατικό ΓΣ έχασε στις λεπτομέρειες με 56-58 ο Πολύβιος

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας ο Πολύβιος καλούνταν να διεκδικήσει τη νίκη στο εντός έδρας ματς επί του Σπαρτιατικού ΓΣ, προκειμένου να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το απόγευμα της Κυριακής (21/11) η ομάδα της Μεγαλόπολης μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς ηττήθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με σκορ 56-58.

Αν και στο ξεκίνημα η Αρκαδική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 17-12 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου, η συνέχεια ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τη Λακωνική ομάδα να επιστρέφει στο ματς κλείνοντας το ημίχρονο στο 27-27. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμπορεύθηκαν στο σκορ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, εκεί όπου η ομάδα του Σπαρτιατικού αποδείχθηκε περισσότερο ουσιαστική τόσο όσο χρειαζόταν για να έρθει η νίκη στις λεπτομέρειες με σκορ 56-58.

Για τον Πολύβιο ο Τρυφωνόπουλος ξεχώρισε με 21(4) πόντους την ίδια ώρα που ο Σπαρτιατικός ΓΣ σημείωνε συνολικά στο ματς τρίποντα με πρώτους σκόρερ τους Γκιόκα με 21(5) και Φιλιππόπουλο με 15(2).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 21/11/2021 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12 (Α’), 27-27 (Β’), 40-40 (Γ’), 56-58 (Δ’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Δημήτρης Γεωργαντάς): Ανδριόπουλος 2, Βαλτεσινιώτης, Τρυφωνόπουλος 21(4), Κόκκοτας, Θεοδωρόπουλος 2, Κωτσόπουλος 5(1), Σιαμπής 4, Σιαμπάνης 3, Κυριακόπουλος 11, Κουτίβας 8.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Φιλιππόπουλος 15(2), Μεντής 6, Αθανασόπουλος 2, Βατίστας 6, Γκιόκας 21(5), Βαλσάμης, Γκλέκας 8(2).