Σύλλογος Δρομέων – Πελασγός Μεγαλόπολης 53-54 (video)

0
217

Ένα πολύ ενδιαφέρον ματς στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 8 Ιανουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Για την ακρίβεια διεξήχθη το Αρκαδικό ντέρμπι ανάμεσα στην ομάδα του Συλλόγου Δρομέων και του Πελασγού Μεγαλόπολης. Στόχος και για τις δύο ομάδες η νίκη την οποία διεκδίκησαν με μεγάλο κίνητρο και προσπάθεια, κάτι που συντέλεσε στο να διεξαχθεί ένα αρκετά ενδιαφέρον ως προς την εξέλιξή του ματς που κρίθηκε ουσιαστικά στην προτελευταία επίθεση.

Αγωνιστικά η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων μπορεί να ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα για 37 τουλάχιστον λεπτά, αλλά στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Πελασγού αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί με αποκορύφωμα το νικητήριο τρίποντο του Γιώργου Τσίρμπα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 53-54. Με λίγα λόγια ο Πελασγός χάρη στην πίστη των παικτών του για τη διεκδίκηση της νίκης «έκλεψε» το θετικό αποτέλεσμα από τους «γηπεδούχους»!