Στον ημιτελικό του παιδικού Πρωταθλήματος η ομάδα του Πελασγού

0
211

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το παιδικό πρωτάθλημα ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης και βρίσκεται στον ημιτελικό περιμένοντας τον αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρι Γ.Σ. Γαργαλιάννοι – ΔΙΩΝ Κυπαρισσίας.

Μετά την άνετη επικράτηση της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στον συντοπίτη ¨ΠΟΛΥΒΙΟ¨ οι μικροί του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ βρέθηκαν αντίπαλοι με το αντίστοιχο τμήμα του Συλλόγου ΔΡΟΜΕΩΝ Τρίπολης σε ένα αγώνα που θα οδηγούσε στην ημιτελική φάση. Οι αθλητές της Τρίπολης μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 0-4 παίζοντας με ιδιαίτερο πάθος ,δείχνοντας ότι έχουν έρθει για την πρόκριση στην επόμενη φάση . Με το πέρασμα των πρώτων αγωνιστικών λεπτών οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους καταλαβαίνοντας ότι πρέπει να δείξουν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-10 για να έρθει ένα καταιγιστικό δεύτερο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση παίζοντας παράλληλα ωραίο μπάσκετ και με ένα σερί 20-4 πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-14. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο θέμα αγωνιστικής διαχείρισης , η διαφορά στο τριάντα (51-24) έδειχνε ότι δεν μπορεί να ανατραπεί ,ενώ οι αθλητές που είχαν μικρότερη συμμετοχή απέδειξαν ότι μπορούν να σταθούν στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό 68-39 δείχνει την πραγματική διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες με τους μικρούς της Μεγαλόπολης να πανηγυρίζουν στο τέλος για την πρόκριση τους. Αυτά τα παιδιά που ηλικιακά είναι μικρότερα από τους αντιπάλους τους έχουν καταφέρει με πολύ κόπο σε δύσκολη μάλιστα εποχή να δείξουν ότι η πόλη διαθέτει μπασκετικό μέλλον .Και είναι άξια θαυμασμού την ώρα που οι περισσότεροι συμμαθητές τους έχουν το μυαλό τους στις βόλτες και στις διακοπές αυτά προπονούνται σκληρά για να πραγματοποιήσουν τις αθλητικές φιλοδοξίες τους .

Δημοτικό γυμναστήριο Μεγαλόπολης : 22/06/2021 .
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10 / 36-14 / 51-24 / 68-39
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Κουκουλάς ,Μαχαίρας , Θεοδωρόπουλος , Μανιάτης , Μακρής , Δρακόπουλος, Ναστόπουλος, Μπουγάς , Μερζιώτης , Λίλης .
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κάμαρης, Παπαπέτρου , Κωστόπουλος , Τσιαμούλος, Αποστολόπουλος, Σούλος , Κωστόπουλος, Σκούρος , Βερβαινιώτης, Δαύρος , Ρεκουνάς, Μανιάτης .