ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣημαντική νίκη με καλή εμφάνιση για τους Άνδρες του Πελασγού

Σημαντική νίκη με καλή εμφάνιση για τους Άνδρες του Πελασγού

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ Μεγαλόπολης αυτή την φορά εκτός έδρας απέναντι σε μια δυνατή και φιλόδοξη για την φετινή σεζόν  ομάδα σύμφωνα με τους γνώστες  του τοπικού μπάσκετ.

Ο  ¨ΠΑΝΑΣ¨ Τρίπολης μια ομάδα που προήλθε από την ένωση των ¨ΔΡΟΜΕΩΝ ¨και του ¨ΠΑΝΑ¨ φιλοξένησε το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του Πελασγού για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας. Ο αγώνας  εξελίχθηκε  συναρπαστικός  με την ομάδα της Τρίπολης να θέλει την πρώτη της νίκη και την ομάδα της Μεγαλόπολης  να επιβεβαιώσει την δυναμική της. Τελικά νικητής αναδείχτηκε ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ που στην μεγαλύτερη διάρκεια ήταν σαφώς καλύτερος και μάλλον πιο ουσιαστικός.

Το ξεκίνημα καλύτερο για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που προηγήθηκε με 0-4 αλλά οι βιαστικές επιλογές των αθλητών του άλλαξαν την κατάσταση υπέρ του ¨ΠΑΝΑ¨ που έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ  15-11 . Η συνέχεια ανήκει στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο ισορροπώντας το παιχνίδι , πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος μάλιστα με μικρή διαφορά (26-31).

Το ξεκίνημα στην επανάληψη είχε καλό αγωνιστικά ρυθμό με ωραίες φάσεις, δυνατές μονομαχίες  και από τις δυο ομάδες αλλά με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ να δείχνει ότι πατάει καλυτέρα τόσο στην επίθεση  που έβρισκε λύσεις από όλους τους παίκτες, όσο στην άμυνα που έβαζε δύσκολα στους αντιπάλους . Η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ οκτώ και έντεκα πόντων δίνοντας μια σιγουριά στην ομάδα της Μεγαλόπολης που δεν άφηνε περιθώρια στην επίθεση του ¨ΠΑΝΑ¨ κρατώντας τον χαμηλά στο σκορ  (38-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν τα πράγματα και το τέλος βρήκε νικητές τους αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με σκορ 53-62 . Από την ομάδα της Μεγαλόπολης κάθε παίκτης έδωσε τον καλύτερο εαυτό του ενώ η εμπειρία των παλιών δείχνει να δένει με τον ενθουσιασμό των πέντε μικρών  του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που υπήρξαν καθοριστικοί στο παιχνίδι και έτοιμοι για αυτή την κατηγορία .

Τα δεκάλεπτα : 15-11 / 26-31 /38-44 / 53-62 .

ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΑΛΙΚΑΚΟΣ -ΜΠΑΛΗΣ): Μακρής- Τριντής – Βλαχάκης – Καλταμπάνης – Σάββας- Λάζαρης – Σταματόπουλος – Κούγιας.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ -ΜΑΝΙΑΤΗ): Γιαννόπουλος – Κουκουλάς – Καντέλης- Κουρέτας – Μπουγάς – Δαλάτσης- Βούλγαρης – Φραγγέας – Αναστασόπουλος – Τσίρμπας – Στριγγλής-Δρακόπουλος.