Στα ¨ΚΛΑΔΙΣΙΑ¨ το κλειστό γήπεδο Χανίων έδωσε το δεύτερο αγώνατου ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών .

Τα κορίτσια της Μεγαλόπολης μπήκαν στον αγώνα με πολύ άγχος και στο πρώτο δεκάλεπτο έχαναν με σκορ 20-6 για να ανακάμψουν στο δεύτερο με 13-17 κλείνοντας το ημίχρονο στους δέκα πόντους 33-23 .Το χαρακτηριστικό του πρώτου οι χαμένες βολές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που από τη γραμμή της φιλανθρωπίας είχαν 5 στις 15 ενώ την ίδια περίοδο οι γηπεδούχος είχαν σχεδόν το απόλυτο με 13 στις 14.Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διάφορα των δέκα πόντων έπεσε στους τρείς(3) αποτέλεσμα της καλής άμυνας αλλά και των σωστών επιλογών στην επίθεση.

Κάπου εκεί όμως τα συνεχόμενα παιδαριώδη λάθη των παικτριών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδωσαν εύκολα καλάθια στα Χανιά και το δικαίωμα να κτίσουν πάλι μια μεγάλη διάφορα που με την εμπειρία τους κράτησαν μέχρι το τέλος. Το τελικό 63-47 και ο τρόπος που έγινε δείχνουν ότι από την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ λείπουν οι παραστάσεις μιας μεγάλης και δύσκολης κατηγορίας κάτι απολύτως φυσιολογικό για αθλήτριες επαρχιακής ομάδας που οι περισσότερες είναι 14-18 χρονών.
Όλα όμως συντελούν ότι η ομάδα της Μεγαλόπολης διαθέτει το πείσμα την αγωνιστικότητα που με την πάροδο του χρόνου και την εμπειρία που θα αποκτούν μέσα από τους αγώνες θα έρθουν και τα ανάλογα αποτελέσματα.

Την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που με την παρουσία της εκπροσωπεί τη Μεγαλόπολη σε ένα πρωτάθλημα Εθνικής κατηγορίας στήριξαν φίλαθλοι που ακολούθησαν την αποστολή ,αλλά και συμπολίτες μας που διαμένουν στο νησί. Η παρουσία της Βασιλικής Κώτσιρα παλιά αθλήτρια του μπάσκετ ,που είναι ιατρός στη Σητεία έδωσε ένα ιδιαίτερα ευχάριστο χρώμα ,ενώ η κυρία Μανιάτη Ιωάννα με τον σύζυγο της παρέθεσε δείπνο και εξυπηρέτησε με τον καλύτερο τρόπο την αποστολή του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Επόμενη συνάντηση για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ την Κυριακή 11/11/2018 στις 13.00 στο κλειστό της Μεγαλόπολης με αντίπαλο την ομάδα του ¨Α.Ο. Ζωγράφου¨.
Τα δεκάλεπτα : 20-6/13-17/19-11/11-13.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΑΝΙΑΤΑ –ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΤΣΟΥΚΑΛΑ-ΘΑΝΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΥΚΟΥ-ΤΣΙΝΤΩΝΗ-ΦΩΤΕΙΝΑΚΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΝΤΕΛΗ.