Πολύβιος: Νίκη θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα!

0
247

Το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου το απόγευμα στο Κλειστό Γήπεδο Μεγαλόπολης διαδραματίστηκε ένα παιχνίδι θρίλερ που θα ζήλευε και ο μετρ του είδους Άλφρεντ Χίτσκοκ.
Ανατροπή και νίκη με ένα πόντο,3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη!!!!
Το παιχνίδι το παρακολούθησαν περίπου διακόσιοι φίλαθλοι και φιλοξενούμενοι από την Κυπαρισσία.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κυπαρισσίας μπήκε δυνατά,διαβασμένη και με διάθεση για ρεβάνς.Πάταγε καλά στο γήπεδο,με άμυνα τσιμέντο.Ο Πολύβιος είχε πάθει γενικευμένο μπλακ αουτ,η ομάδα δεν μπορούσε να οργανωθεί.Το πρώτο μέρος έληξε με 13-16.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα χειροτέρεψε για τον Πολύβιο που έδειχνε σημεία απόλυτης διάλυσης,άπειρα λάθη,απίστευτη αστοχία και ψυχολογία στα πατώματα.Η ομάδα της Κυπαρισσίας έκανε πάρτι στο καλάθι μας και έφτασε την διαφορά στους 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πολύβιος κλήρωσε το ποδήλατο στο ημίχρονο και κέρναγε καφέ,ο οποίος όπως έδειχναν τα πράγματα μέχρι εκείνη την στιγμή,ήταν ο καφές της παρηγοριάς για τους φιλάθλους της ομάδας.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεύτερο ημίχρονο και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η κατρακύλα του Πολυβίου δείχνει να μην έχει τέλος.Ένα τάιμ άουτ στα μισά της περιόδου ήταν το ηλεκτροσόκ που ξύπνησε την ομάδα.
Εκεί λύσαξαν,έπεφταν πάνω στην μπάλα με αυτοθυσία,έβγαζαν ένα τσαμπουκά και προσπαθούσαν να ανατρέψουν την εικόνα.Η μπάλα όμως είχε άλλη γνώμη και η αστοχία γκρέμιζε κάθε προσπάθεια.
Η ενέργεια όμως που έβγαλαν μείωσε την διαφορά στους 11 πόντους,το σκορ ήταν 33-44.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος και εδώ ξεκινάει το μεγάλο θρίλερ και η επική ανατροπή.
Η Κυπαρισσία έδειχνε να τα χάνει στον ρυθμό που επέβαλε ο Πολύβιος.Ο Ανδριόπουλος,ο Σιαμπάνης και ο Νικolόπουλος έκαναν τα πάντα,πάλεψαν κάθε φάση αλλά η γκαντεμιά και η αστοχία δεν είχε προηγούμενο.Η Κυπαρισσία ήταν μπετόν αρμέ στην άμυνα και τα σουτ τριών πόντων πήγαιναν όλα έξω.Σούταραν άπειρα τρίποντα και μπήκαν μόνο δύο!
Είχε διορθωθεί όμως και η άμυνα του Πολυβίου οπότε και η Κυπαρισσία δεν βρήκε διαδρόμους για σκοράρισμα.

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Το παιχνίδι έφτανε στο τέλος,είχαν μείνει δύο με τρία λεπτά περίπου και η Κυπαρασσία προηγούταν με 8 πόντους.Στο τελευταίο λεπτό ο Πολύβιος με καλάθι απο ατομική προσπάθεια του Ντίνου Σιαμπάνη πλησίασε την διαφορά στον πόντο,ήταν  48-49.
Μένουν τέσσερα δευτερόλεπτα,η Κυπαρισσία κερδίζει φάουλ και χάνει τις βολές κερδίζει το ριμπάουντ ο Νικολόπουλος και με μια κούρσα σκοράρει στην λήξη του αγώνα και στέλνει με εγκεφαλικό και έμφραγμα όλους τους φίλους του Πολυβίου.
(ίσως να μην είναι ακριβής η περιγραφή στο τελευταίο λεπτό λόγο της έντασης του αγώνα μου διαφεύγουν λεπτομέρειες).

Καταφέραμε και πήραμε δήλωση απο τον προπονητή του Πολυβίου ο οποίος μας δήλωσε :
«Να ευχαριστήσω τον κόσμο που με την παρουσία του βοήθησε και στήριξε την ομάδα.Αυτή η νίκη είναι νίκη καθαρά των παιχτών.Τα παιδιά θέλησαν και κατάφεραν την ανατροπή,τα συγχαρητήρια στους παίχτες,ήταν δικό τους παιχνίδι»

Δεκάλεπτα : 13-16,20-36,33-44,50-49

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ : (Δούμουρας),Τόρης 1,Ανδριόπουλος 4,Μπελόκας Α,Τρυφωνόπουλος 6,Χριστογιαννόπουλος Α,Δαλάτσης,Γκιουμές,Χριστογιαννόπουλος Σ 12(2),Νικολόπουλος 13,Σιαμπάνης 10,Μπελόκας Β,Κελέρης 4

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ : (Θεοδωρόπουλος),Καρυδομάτης,Καζάκος 4(1),Κλεφτάκης 8,Μπουσιούτας 5(1),Σταθόπουλος,Γριβοκωστόπουλος,Παντελής 8,Μαρούκης 10,Σύλλας 2,Κλεφτάκης 2,Ψιλοδημητρακόπουλος 10,Πετρόπουλος