Πολύβιος: Νίκησε το Μπάσκετ

0
283

Εξασφάλισε την υπόθεση play off ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ μετά την νίκη του εντός έδρας με την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Μόνος πρώτος μια αγωνιστική πριν το τέλος της περιόδου,με μόνο κυνηγό τον ΔΙΩΝΑ.
Στο χθεσινό ντέρμπι νίκησε και το μπάσκετ,είδαμε ένα ωραίο δυνατό παιχνίδι με πολλές καλές φάσεις.Ο κόουτς (Κούτρης) της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει και δύο πιτσιρικάδες όπου έκλεψαν και την παράσταση με την παρουσία τους.

Στην έναρξη μπήκαν δυνατά και οι δύο ομάδες και φάνηκε ότι θα γίνει ντέρμπι το παιχνίδι.Η βαμθολογικά αδιάφορη Αναγέννηση,δεν ήρθε με κατεβασμένα χέρια.Η πρώτη περίοδος έληξε 24-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ ξεκίνησε πιο χαλαρός και η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ με οργανωμένες επιθέσεις πήρε κεφάλι στο παιχνίδι  με το ταμπλό να γράφει 29-37.

Στην τρίτη περίοδο,ο κόουτς του ΠΟΛΥΒΙΟΥ (Δούμουρας) επίστησε την προσοχή και η ομάδα μπήκε πιο συγκεντρωμένη και μαχητική.Αρκετά κλεψίματα και γρήγορες αντεπιθέσεις γύρισαν το σκορ 56-47.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα για την ομάδα μας,παίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι τέλους.Εναλλαγή της μπάλας κάτω απο την ρακέτα,γρήγορες αντεπιθέσεις και ρυθμός.
Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι παίχτες του Πολυβίου,προς τιμήν τους έδωσαν την μπάλα και άφησαν τον αντίπαλο πιτσιρίκο παίχτη της Αναγέννησης να σουτάρει χωρίς άμυνα,το τελευταίο καλάθι του παιχνιδιού και καταχειροκροτήθηκε απο τους περίπου 100 φιλάθλους που βρίσκονταν στο γήπεδο.Το παιχνίδι έληξε με σκορ 60-63.

Μετά το παιχνίδι,οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε μαγαζί της πόλης μας για καφέ σαν μια παρέα.Αυτές είναι θετικές εικόνες που γεμίζουν αισιοδοξία.

Δεκάλεπτα : 24-16,29-37,56-47,69-63

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ : (Γ.Δούμουρας,Νικητόπουλος Α.),Αργυρόπουλος 4,Ανδριόπουλος  9(2),Μπελόκας Α,Τρυφωνόπουλος 10(2),Χριστογιαννόπουλος Α. 5(1),Γκιουμές 2,Χριστογιαννόπουλος Σ. 2,Νικολόπουλος Ε. 16,Σιαμπάνης Κ. 12,Σμυρνής Ευ.,Δαλάτσης 9(3),Ομορφωνίδης.

ΓΠΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ : (Κούτρης),Αθανασόπουλος,Χρονόπουλος 4(1),Κομπότης 4(1),Μανιατάκος 3,Πρίφτης 1,Σαραντόπουλος 8,Διασάκος 4(1),Σιδέρης 23(2),Μανεσιώτης 15,Ψώνης