Πολύβιος: Νίκησε τους Γαργαλιάνους με 85 – 71

0
190

Άλλη μια νίκη,στο σπίτι του αυτή την φορά,πρόσθεσε ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ ενάντια στην ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ.
Παιχνίδι χαλαρό και με ανοιχτές άμυνες αλλά και με πολλά λάθη. Γι αυτό και το υψηλό σκορ και από τις δύο ομάδες.Πάραυτα ήταν ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και με καλές φάσεις. Από την τρίτη περίοδο και μετά ανέβασε επικίνδυνα απόδοση η ομάδα των Γαργαλιάνων και το παιχνίδι έγινε ενδιαφέρον.

Ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ μπήκε στο παρκέ με σιγουριά και αυτοπεποίθηση.Η καλή άμυνα και η ευστοχία στις επιθέσεις,με το σκορ 23-11,η πρώτη περίοδος έδειχνε ότι θα είναι ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα μας.

Στην έναρξη της δευτέρας περιόδου,η εικόνα και ο ρυθμός κύλησαν στα ίδια επίπεδα αλλά με εμφανή σημάδια κόπωσης (λάθος μεταβιβάσεις,χαλαρή άμυνα) τα οποία αντισταθμίστηκαν από τις επιτυχημένες επιθετικές προσπάθειες.Το ταμπλό στο πρώτο ημίχρονο έγραφε 42-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Γαργαλιάνων εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη και την κόπωση της ομάδας μας και κόντραρε το παιχνίδι μειώνοντας την διαφορά αλλά δεν κατάφερε σε καμιά περίοδο του παιχνιδιού να ανατρέψει το σκορ.
Στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αναγέννηση,τα παιδιά έδωσαν το 110% και ήταν λογικό να υπάρχει κόπωση.Τα παιδιά αντιστάθμισαν όμως αυτό το γεγονός με καλό σκοράρισμα και πλουραλισμό. Εκτός από τους Τρυφωνόπουλο και Χριστογιαννόπουλο Σ. ,που έκαναν σπουδαίο σκοράρισμα και στα τρίποντα,μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μάκης Νικολόπουλος.
Ο Μάκης εκτός από τους πολύτιμους 14 πόντους που έβαλε,κέρδισε κατά κράτος τους δύο ψηλούς των Γαργαλιάνων σε κάθε μάχη κάτω από τα καλάθι.
Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε ότι ήταν ασταμάτητος ο «ψηλός» και σήκωσε την ομάδα στις πλάτες του,εξασφαλίζοντας την ομαλή λειτουργία και της υπόλοιπης ομάδας.

Δεκάλεπτα : 23-11,42-28,60-52,85-71

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ:(Δούμουρας Γ.) Αργυρόπουλος Χ. 4,Ανδριόπουλος Η.,Τόρης Λ.,Μπελόκας Β. ,Τρυφωνόπουλος Α. 21(3),Χριστογιαννόπουλος Α. 3(1),Δαλάτσης Π.9(1),Γκιουμές Ν. 2,Χριστογιαννόπουλος Σ. 20(5),Σιαμπάνης Ν. 12,Νικολόπουλος Μ. 14,Αλεβίζος Δ.

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ:(Ψυχογιός Σ.) Πετρόπουλος Χ.,Τσαγκάρης 12(2),Πουλουπάτης 8,Τσαγκάνης 22(3),Ανδρονής 10(1),Αλεξίου 8,Λουμιώτης,Μπουγάτσος 5(1),Κουτουλογένης 6