Πολύβιος: Ήττα από την Χώρα με 70-60

0
276

Ανώτερη αναδείχθηκε η Χώρα,στην έδρα της αυτή την φορά,κερδίζοντας τον Πολύβιο 70-60.
Αν και ο Πολύβιος το πάλεψε δεν κατάφερε να κερδίσει.Η Χώρα πίεσε και με πολύ καλές επιθετικές ενέργειες και με σκληρή άμυνα ήταν το αφεντικό σε όλη την διάρκεια του αγώνα.Με δύο παίχτες φωτιά στο σκοράρισμα και επιθετικό πλουραλισμό από τους υπόλοιπους,η Χώρα δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα μας για κάτι καλύτερο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά,η Χώρα έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και έδειχνε πιο σίγουρη.Ο Πολύβιος έδειχνε πιο «διαβασμένος» από την πρώτη φόρα που αντιμετώπισε την Χώρα στην Μεγαλόπολη.Σε όλο το πρώτο μέρος η Χώρα οδηγούσε το παιχνίδι και το πρώτο μέρος έληξε 25-17.

Στο δεύτερο μέρος η ίδια εικόνα.Ο κόουτς της ομάδας μας είχε δύσκολο έργο απέναντι σε μια φορμαρισμένη Χώρα.Δεν είχε στην διάθεση του τον Γιάννη Κελέρη,έπαιζε με έναν ψηλό και τον Τρυφωνόπουλο,που με αυταπάρνηση έβγαλε όλο το παιχνίδι τραυματίας.
Το ημίχρονο έληξε 44-34.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χώρα ξέφυγε στο σκορ,υπήρχε εκνευρισμός στους παίχτες και έκαναν πολλά λάθη.Η παίχτες της Χώρας δεν συγχώρεσαν τα κενά στην άμυνα μας και πυροβολούσαν εύστοχα θέτοντας τις βάσεις για την νίκη τους.Έτσι έληξε και η τρίτη περίοδος με το ταμπλό να γράφει 56-45.

Στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου,η είσοδος του Ντίνου Σιαμπάνη έδωσε ορμή στην ομάδα και έτσι μειώθηκε η διαφορά.Το ξέσπασμα όμως της ομάδας δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το σκορ.Πολλές φορές η μπάλα σε σουτ τριών πόντων,έκανε τα δικά της κόλπα στο καλάθι,περιτριγύριζε την στεφάνη και έβγαινε έξω.Γεγονός που εκνευρίζει ακόμα και επαγγελματίες παίχτες.
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες,η Χώρα ήταν ανώτερη και σήμερα,έπαιξε ωραίο και στρωτό μπάσκετ και δίκαια κέρδισε το παιχνίδι.Το παιχνίδι στην Μεσσήνη έληξε 70-60.

Να σημειώσουμε ότι ο Μάκης Νικολόπουλος έκανε τεράστιο παιχνίδι σήμερα,ο πύργος της ομάδας σήκωσε στις πλάτες του το ματς,χωρίς αυτό να μειώνει κανένα άλλον παίχτη του Πολυβίου που έδωσαν όλη τους την ενέργεια.
Μην ξεχνάμε ότι την προηγούμενη εβδομάδα έδωσαν το 110% για να ανατρέψουν το παιχνίδι με τον Δίωνα Κυπαρισσίας.

Δεκάλεπτα : 25-17,44-34,56-45,70-60

ΑΕΜ ΠΟΛΥΒΙΟΣ : (Δούμουρας),Ανδριόπουλος,Μπελόκας Α .6,Τρυφωνόπουλος ,Χριστογιαννόπουλος Α,Δαλάτσης 3(1),Γκιουμές,Χριστογιαννόπουλος Σ 10(2),Νικολόπουλος 24
(2),Σιαμπάνης 11,Μπελόκας Ωμορφονίδης

ΓΣ ΧΩΡΑΣ : (Τσέρπες),Ηλιόπουλος 21(2),Δημητρακόπουλος,Βαγενάς,Χαραλαμπόπουλος 27(2),Ποδοχωρίτης 8,Ρούτσης Γ. 3(1),Ρούτσης Β.,Δημόπουλος 2,Δαυίδ 1,Τσιμικλής,Αργυρόπουλος 2,Αθανασόπουλος 6