Πελασγός: Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Ανδρικού Πρωταθλήματος

0
662

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α. Κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ είχαμε την Τετάρτη 20/12/2017 με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να δίνει το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς στο κλειστό της Μεγαλόπολης με αντίπαλο τον ¨ΑΠΟΛΛΩΝ¨ Τρίπολης.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που ήθελε τη νίκη για να κρατηθεί στις ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα σε αντίθεση με τον ¨ΑΠΟΛΛΩΝΑ¨ που αγωνίζεται για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Το 15-9 του πρώτου δεκαλέπτου καθώς και το 12-7 του δευτέρου έδειχναν ότι η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη παρότι δεν έπαιζε καλά.
Οι περισσότεροι αθλητές είχαν μείνει στη σπουδαία εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής στη Σπάρτη. Με την διαφορά στους δώδεκα πόντους όλοι περίμεναν στο δεύτερο ημίχρονο μια καλύτερη εμφάνιση από τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ .Δυστυχώς και το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στα ίδια και μάλιστα η ομάδα της Τρίπολης έδειχνε να παλεύει για την έκπληξη.
Με το σκορ στο 43-31 ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο και οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ επιτέλους θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους σε άμυνα και επίθεση.
Σημείωσαν εικοσιτέσσερις (24) πόντους με ωραίες φάσεις, δέχτηκαν δεκατρείς (13) παίρνοντας την νίκη και γλυτώνοντας εν μέρει τη γκρίνια του προπονητή.

Από την ομάδα της πόλης μας εξαιρετική εμφάνιση για τον Αλεξάκη (η καλύτερη μάλλον με την φανέλα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨) θετικός ο Ζάγουρας και καλή η παρουσία των μικρών Κερκεμέζου και Μπουζαλά.
Με την νίκη αυτή το τέλος της χρονιάς βρίσκει τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ στην ΤΡΙΤΗ θέση του βαθμολογικού πίνακα δείχνοντας ότι παρόλες τις σημαντικές αποχωρήσεις (Φραγκόγιαννης- Μπάζιος –Δημόπουλος) η ομάδα παραμένει σε καλή πορεία.

Με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκαν : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΖΑΓΟΥΡΑΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.