ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠελασγός: Σταθερά στην κορυφή

Πελασγός: Σταθερά στην κορυφή

Το Σάββατο 22/10/2022 στις 15.30 το τμήμα νεανίδων ταξίδεψε στους Μολάους για την αγωνιστική υποχρέωση στο αντίστοιχο πρωταθλήμα με τον Α.Σ. ¨ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ¨ ,στην έναρξη του δεύτερου γύρου. Οι αθλήτριες της Μεγαλόπολης ήταν εμφανώς ανώτερες από τις αθλήτριες του Βατικιώτη κερδίζοντας άνετα τον αγώνα με σκορ 23-58 διατηρώντας την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :(ΜΑΝΙΑΤΗ) ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ –ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ- ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΗ-ΛΙΛΗ-ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΒΑΡΛΟΚΩΣΤΑ –ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΧΑΒΑΡΗ-ΜΠΟΥΖΙΑΝΗ.

Αμέσως μετά στις 20.00 το  παιδικό τμήμα  του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨  συνέχισε την αήττητη πορεία του στη φετινή σεζόν κατέχοντας την κορυφή  στο αντίστοιχο πρωτάθλημα. Μετά τη νέα νίκη και μάλιστα στο ρελαντί απέναντι στην ομάδα του ΓΣ Γαργαλιάνων με σκορ 55-40 στο κλειστό της Μεγαλόπολης το Σαββατο  22/10/22 για την 7η αγωνιστική . Η ομάδα της Μεγαλόπολης αποδείχθηκε καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία, έλεγχο στα ριμπάουντ και σχετικά σταθερή απόδοση στην επίθεση αποδεικνύοντας το γιατί βρίσκεται σταθερά στην πρώτη θέση. Η χρησιμοποίηση μάλιστα από τον προπονητή όλων των αθλητών φέρνει αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8 / 30-21 / 46-27 / 55-40 .
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ): Γιαννόπουλος – Κόκκοτας- Ασημάκης – Δημόπουλος – Παλαβός-Μαχαίρας – Δρακόπουλος – Μαντάς – Μερζιώτης – Μακρής – Τζανετόπουλος.

ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (ΚΟΥΤΡΗΣ-ΚΛΑΔΙΑΝΟΣ): Κωνστανόπουλος – Οικονομίδης -Χωραΐτης – Μπουγάς-Ζεμπέκης- Μακρής- Παπούλιας-Ντασάκης – Ντεμερούκας Δ. – Ντεμερούκας .

Την Κυριακή 23/10/2022 σειρά είχε το εφηβικό τμήμα που αγωνίστηκε στο κλειστό του Βλαχειώτη απέναντι στον ¨ΑΡΗ¨ Σκάλας , σε ένα αγώνα που αποτέλεσε το ντέρμπυ κορυφής ανάμεσα στις δυο πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος. Ο ¨ΑΡΗΣ¨ Σκάλας μια πολύ καλή ομάδα με μικρότερους μάλιστα αθλητές έχει κάνει αισθητή την παρουσία του τόσο στο παιδικό όσο και στο εφηβικό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τις δυο ομάδες που ήθελαν την νίκη και από νωρίς  φάνηκε ότι  θα υπήρχε μεγάλη ένταση σε παρκέ και φιλάθλους . Ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε την πρωτοπορία με 11-14 έχοντας σε καλή ημέρα αρκετούς παίκτες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την βοήθεια των φιλάθλων οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν παίζοντας σκληρή άμυνα και με τον Δημήτρη Πούλο  σε μεγάλη βραδιά μπήκαν μπροστά στο ημίχρονο με 24-22. Στην ανάπαυλα επισημάνθηκαν τα λάθη στην άμυνα και οι κακές επιλογές της επίθεσης ενώ όλοι οι αθλητές κατάλαβαν την δυσκολία του αγώνα. Η εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου ήταν  καταπληκτική και ίσως παίχτηκε  το τέλειο μπάσκετ  από πλευράς ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Δίνοντας μαθήματα αλληλοκάλυψης στην άμυνα και ρεσιτάλ στην επίθεση καθήλωσαν κερκίδα και παίκτες επιβεβαιώνοντας απόλυτα την ανωτερότητα τους . Ένα δεκάλεπτο που όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλό εαυτό τους και με σκορ 6-21 έβαλαν γερά τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη. Περίπου στα ίδια ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο και μέχρι το τέταρτο λεπτό πριν το τέλος που ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ προηγήθηκε με δεκαεννέα (19) πόντους . Κάπου εκεί οι παίκτες χαλάρωσαν ενώ ένα επεισόδιο ανάμεσα σε διαιτητές και κερκίδα άλλαξε τα πράγματα και η διαφορά έπεσε μέχρι τους εννέα πόντους .Τελικά παρά τις όποιες φασαρίες οι παίκτες της Μεγαλόπολης κέρδισαν άξια τον αγώνα με σκορ 48-59 διατηρώντας την πρώτη θέση και το αήττητο με διαφορά δυο βαθμών από τον δεύτερο.

Μετά το τέλος του αγώνα οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αφιέρωσαν την νίκη στον συναθλητή τους Βασίλη Θεοδωρόπουλο που είναι τραυματίας αλλά ακολουθεί πάντα και παντού την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα : 11-14 / 13-8 / 6-21 / 18-16.

ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ : (ΤΣΕΜΠΕΛΗΣ) ΣΕΡΓΙΑΛΗΣ-ΣΙΜΟΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΟΣ-ΠΙΕΡΡΑΚΟΣ-ΠΟΥΛΟΣ-ΛΙΝΑΡΔΑΚΟΣ-ΠΑΠΠΑΣ-ΜΙΧΟΣ-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΛΙΝΑΡΔΑΚΟΣ ΠΑΝ.-ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΜΑΝΤΑΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΡΟΖΟΛΗΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΝΑΣΤΟΠΟΥΛΗΣ-ΛΙΛΗΣ.