Πελασγός: Σημαντική νίκη για τους Έφηβους

0
184

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Μεγαλόπολης την Κυριακή 7/9/2018 μεταξύ του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης και του Συλλόγου ¨ΔΡΟΜΕΩΝ¨ Τρίπολης για το εφηβικό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας αυτός ήταν στην ουσία ένας πρόωρος τελικός μιας και στον πρώτο γύρο η ομάδα της Τρίπολης είχε κερδίσει στην έδρα της τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με διάφορα μάλιστα τεσσάρων (4) πόντων .

Έτσι τα παιδιά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ εκτός της νίκης χρειάζονταν και διαφορά πέντε πόντων για να έχουν τον πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας . Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με μια μικρή διαφορά υπέρ του συλλόγου ¨ΔΡΟΜΕΩΝ¨ και σκορ 10-13. Σκληρό παιχνίδι και στο δεύτερο με πολύ πάθος και από τις δυο ομάδες, αρκετά λάθη ,πολλές χαμένες βολές αλλά ταυτόχρονα ελπίδα ότι υπάρχει μέλλον στον χώρο του τοπικού μπάσκετ.

Το ημίχρονο έκλεισε με 23-28 και η διαφορά των πέντε πόντων ήταν μεγάλη για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που ήθελε να καλύψει συνολικά δέκα πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Τα πλάνο αλλάζει επιλέγεται μια άμυνα προσαρμογής πάνω στα δυο ατού της ομάδας της Τρίπολης καθώς και ένα plays για το επιθετικό κομμάτι απέναντι στην πολύ κλειστή άμυνα των ¨ΔΡΟΜΕΩΝ¨.

Με πολύ πάθος έλεγχο των ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς ήρθε ένα 16-8 ,η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου καλύφτηκε και ταυτόχρονα στο τριάντα υπήρχε μια διαφορά των τριών πόντων (39-36) . Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μια συγκλονιστική προσπάθεια και από τις δυο ομάδες με τους αθλητές να προσπαθούν να εξασφαλίσουν την νίκη η τουλάχιστον την διαφορά που ο καθένας χρειαζόταν . Η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε κατά κράτος σε όλους τους τομείς παίζοντας πρώτα από όλα σκληρή άμυνα ,καθηλώνοντας τους ¨ΔΡΟΜΕΙΣ¨ συνολικά στους δεκαέξι πόντους ,όσους είχαν σημειώσει μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και στη επίθεση σκόραραν τριάντα πόντους .

Το παιχνίδι τέλειωσε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς βρίσκοντας νικήτρια την ομάδα της Μεγαλόπολης με τελικό σκορ 53-44 που την φέρνει για την ώρα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα : 10-13/13-15/16-8/14-8.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Η.-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Δ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ
Με τους ¨ΔΡΟΜΕΙΣ¨ αγωνίστηκαν : ΚΟΚΚΩΝΗΣ-ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΛΔΗΣ-ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΤΑΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΟΤΣΙΡΙΛΟΣ-ΧΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΙΑΣΙΟΣ-ΠΕΤΡΙΔΗΣ-ΔΟΥΡΟΣ