Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κορασίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκε στην Τρίπολη με αντίπαλο την αντίστοιχη της  στο ντέρμπυ ουσιαστικά του ομίλου. Τα κορίτσια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο καθώς το φαβορί για τον αγώνα μετά από πολλά χρόνια θεωρούνταν η ομάδα της Τρίπολης .

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξε ότι η ομάδα της Μεγαλόπολης πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ανταπεξήλθε με ιδιαίτερη άνεση στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων, έδειξε μεγάλη διάθεση στην άμυνα ,αλλά κυρίως λειτούργησε τέλεια στην επίθεση κερδίζοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 12-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε μια μικρή αντίδραση από τα κορίτσια της Τρίπολης αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 22-30 και μια σημαντική διαφορά οκτώ (8) πόντων για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨. Όλοι περίμεναν την αντίδραση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά οι μικρές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, αφού με το επί μέρους 4-11 έστειλαν την διαφορά στους δεκαπέντε (15) πόντους και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν την νικη. Έτσι και έγινε με σωστή διαχείριση στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της πόλης μας πήραν μια σημαντική νικη κερδίζοντας με 39-51, διατηρώντας μάλιστα σημαντική διαφορά που σίγουρα θα χρειαστεί στο δεύτερο γύρο.

Όλες οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδειξαν αγωνιστικότητα και πάθος στον αγώνα αλλά ιδιαίτερη μνεία αξίζει η Δούκουρη που σκοράροντας εικοσιπέντε (25)πόντους με πεντε(5) τρίποντα άφησε άφωνους τους φιλάθλους , η Αγγελοπούλου (7 π) για την καταπληκτική της άμυνα και η Χρανιώτη (15π -2τριπ)που καθοδήγησε τέλεια την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-25 / 10-5 / 4-11 / 13-10
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΡΑΝΙΩΤΗ –ΧΑΒΑΡΗ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΤΣΟΥΛΑ.
Επόμενη αγωνιστική δραστηριότητα των κορασίδων το προσεχές Σάββατο 9/12/2017 στις 16.00 στο κλειστό της Μεγαλόπολης με αντίπαλο την ομάδα των ΔΡΟΜΕΩΝ.