Πελασγός: Πρωτάθλημα και για τις Κορασίδες

0
814

Το Σάββατο 24/3/2018 στην τέντα το κλειστό γυμναστήριο της Καλαμάτας ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης συμμετείχε σε έναν ακόμη τελικό πρωταθλήματος ,τον τέταρτο μέσα σε αυτή τη χρονιά.

Σε αυτόν τον τελικό το τμήμα κορασίδων έπαιζε με το αντίστοιχο τμήμα του Α.Π.Σ.¨ΑΡΙΣ¨ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και κατ’ επέκταση της συμμετοχής στην προκριματική φάση του πανελληνίου .Οι αθλήτριες της Καλαμάτας ενισχυμένες με μεταγραφές ήταν αποφασισμένες να σπάσουν την κυριαρχία του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ στην κατηγορία .

Μέσα στο δικό τους γήπεδο με αρκετό κόσμο και ζεστή ατμόσφαιρα όλα έδειχναν να ταιριάζουν στις φιλοδοξίες τους .Όλα εκτός από την καρδιά του πρωταθλητή που διαθέτουν οι παίκτριες της Μεγαλόπολης. Το ξεκίνημα καλύτερο για την γηπεδούχο ομάδα που μπαίνοντας στο αγωνιστικό χώρο με πολύ ενθουσιασμό πήρε την πρωτοπορία στο σκορ αλλά με το πέρασμα των αγωνιστικών λεπτών οι παίκτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ άρχισαν να δείχνουν το ταλέντο τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 13-13 και με το ξεκίνημα του δεύτερου η ηγετική φυσιογνωμία της Χρανιώτη με δέκα πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο ,η καταλυτική παρουσία της Δούκουρη σε άμυνα και επίθεση καθώς και η άνοδος όλων των κοριτσιών που άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν ρυθμούς έφεραν ένα 8-12 για να έρθει το ημίχρονο με σκορ 21-25.

Μπορει η διαφορά να φαινόταν μικρή αλλά η παρουσία των αθλητριών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδινε το μήνυμα για ένα απολαυστικό δεύτερο ημίχρονο. Μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο για το τρίτο δεκάλεπτο η απόδοση και η διαφορά της ποιότητας των δυο ομάδων ήταν τόσο φανερή σε τέτοιο σημείο που και η κερκίδα των γηπεδούχων έπαψε να ακούγεται .
Με πατημένο το πόδι στην επίθεση , άμυνα για σεμινάριο ,προσπάθεια από όλα ανεξαιρέτως τα παιδιά ήρθε ένα 9-20 η διαφορά πήγε στους 15 και το μυαλό όλων στην στέψη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η συμμετοχή όλων των αθλητριών δεν άλλαξε καθόλου την εικόνα της ομάδας η διαφορά ανέβηκε στους 25 και το τελικό σφύριγμα έδειχνε στον πίνακα σκορ 38-63.Τα ξέφρενα πανηγύρια στο κέντρο του γηπέδου ακολούθησε το καθολικό χειροκρότημα από όλους τους φιλάθλους μια επιβεβαίωση της δουλειάς των παιδιών. Μέσα στην συγκλονιστική προσπάθεια όλων των παιδιών (να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει υστερούσα)αξίζει ιδιαίτερη μνεία στην αρχηγό Χρανιώτη που με τους 33 πόντους (2 τριπ.) ήταν ο μαέστρος της ομάδας ,καθώς και στον θηλυκό ¨Φάνη¨ την Δούκουρη που σκέπασε τα καλάθια σημειώνοντας παράλληλα και 15 πόντους (2τριπ.).

Το πρωτάθλημα αυτό είναι το ΤΕΤΑΡΤΟ για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ στη φετινή χρονιά κάτι που συμβαίνει για ΠΡΩΤΗ φορά στην ιστορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ , μια ομάδα δηλαδή να κατακτά τα πρωταθλήματα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ –ΝΕΑΝΙΔΩΝ-ΠΑΙΔΩΝ και ΕΦΗΒΩΝ μέσα σε μία αγωνιστική χρονιά.

ΑΡΙΣ ΑΠΣ : ΚΑΡΑΜΑΝΟΥ-ΜΠΡΟΥΜΑ Θ.-ΠΑΡΘΕΝΗ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΟΥΚΟΥΤΣΗ-ΜΠΡΟΥΜΑ ΕΛ.-ΚΟΡΔΟΝΟΥΡΗ-ΠΟΝΤΙΚΗ-ΚΑΛΟΤΗ-ΚΑΡΟΥΤΑ-ΦΡΑΓΓΕΑ.
Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ.