Πελασγός: Οι Κορασίδες νίκησαν την ΑΜΙΛΛΑ Τρίπολης με 53-32

0
493

Άλλη μια νίκη πρόσθεσαν τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» για το πρωτάθλημα κορασίδων και μάλιστα απέναντι στον βασικό διεκδικητή για τον τίτλο «ΑΜΙΛΛΑ» Τρίπολης την τρίτη που μας πέρασε στο κλειστό της Μεγαλόπολης ,παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αήττητη , κατακτώντας μάλιστα την πρώτη θέση στον όμιλο ,τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της πρώτης φάσης.

Τα κορίτσια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ» ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας την διάθεση να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και να τρέξουν βάζοντας εύκολα καλάθια αλλά οι παίκτριες της ¨ΑΜΙΛΛΑΣ¨ ήταν προετοιμασμένες και τα πράγματα δεν κύλησαν όπως τα περίμενε η ομάδα της Μεγαλόπολης. Έτσι ενώ έβαλε στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο 15 πόντους δέχτηκε 11 και όλα έδειχναν ότι θα έρχονταν μια δύσκολη βραδιά απέναντι σε μια ομάδα που θέλει και αυτή το πρωτάθλημα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έγινε καλύτερη δέχτηκε μόνο έξι(6) πόντους αλλά εξακολουθούσαν να υπάρχουν προβλήματα στην επίθεση (μόνο 11 πόντους)για να κλείσει το ημίχρονο με 26-17 , με την ομάδα της Μεγαλόπολης να αντιμετωπίζει αρκετά θέματα και μια αντίσταση που μέχρι τώρα δεν είχε από καμιά ομάδα. Έτσι οι δυο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για να σχεδιάσουν το υπόλοιπο του αγώνα και την διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» βρήκαν τον εαυτό τους και παίζοντας καταπληκτική άμυνα και επίθεση δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα ,δείχνοντας ότι είναι το αφεντικό του αγώνα, αφού με ένα επί μέρους σκορ 21-5 τέλειωσαν στην ουσία τον αγώνα μιας και το σκορ στο τριάντα έγινε 47-22 . Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικό ,έπαιξαν περισσότερο οι μικρότερες και το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» νικητή με 53-32 . Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα δυο τρίποντα (2στα3)της Παπαγγελή .

Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν : ΣΕΦΕΡΟΥ Ε.-ΧΡΑΝΙΩΤΗ –ΧΑΒΑΡΗ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΑΝΑΣΡΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ-ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΝΤΕΛΗ