Πελασγός: Οι κορασίδες νίκησαν την ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ Τρίπολης με 36-35

0
616

Το Σάββατο 13/1/2018 στο κλειστό της Μεγαλόπολης διεξήχθη αγώνας μπάσκετ για το πρωτάθλημα κορασίδων μεταξύ του Κ.Ο.Μ. ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ και της , ένας αγώνας που στην ουσία θα αναδείκνυε τον πρώτο του ομίλου, την ομάδα δηλαδή που θα έπαιρνε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τα κορίτσια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που παίζοντας αρκετά καλά απέναντι στο σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 11-8 .Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση από τις αθλήτριες της ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ αυξήθηκε η αντίδραση από τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ ήταν κακή και έτσι έδωσε το δικαίωμα στη φιλοξενούμενη ομάδα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με ένα ποντο(17-18). Στην ανάπαυλα οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ ηρέμησαν και αποφάσισαν να αντιδράσουν παίζοντας καλύτερα στο υπόλοιπο του αγώνα. Κρατώντας την ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ στους δυο πόντους για δέκα λεπτά και σημειώνοντας εννέα ξαναπήραν στο τριάντα την πρωτοπορία στο σκορ με 26-20 τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης. Το τελικό 36-35 έδωσε την νικη και την πρόκριση στα κορίτσια της Μεγαλόπολης αφήνοντας όμως μια πικρή γεύση για την απόδοση τους .

Παίρνοντας την πρώτη θέση και μάλιστα αήττητες στον όμιλο περιμένουν τον αντίπαλο τους στον ημιτελικό (κατά πάσα πιθανότητα ο ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ) με στόχο τη συμμετοχή τους σε έναν ακόμη τελικό.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΤΣΟΥΛΑ.