Πελασγός: Ξεκίνημα με νίκη για το παιδικό τμήμα

0
475

Ξεκίνησε την Κυριακή 10/12/2017 τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Τέντα με αντίπαλο την ¨B.C. Καλαμάτα¨ το παιδικό τμήμα του Κ.Ο.Μ. ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ για την δεύτερη φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Οι μικροί του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ ξεκίνησαν καλά στον αγώνα παίρνοντας την πρωτοπορία στο σκορ δείχνοντας παράλληλα αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη με 47-65 σε μια δύσκολη έδρα .

Το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με την ομάδα της Μεγαλόπολης προηγούμενη με σκορ 10-16 για να έρθει η αντίδραση των γηπεδούχων σε ένα σχετικά ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο με 22-28. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει αποκλειστικά στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ με ωραίες φάσεις στην επίθεση και δυναμική άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, εκτοξεύοντας την διάφορα στους δεκαοκτώ (18) πόντους και το σκορ στο 31-49.Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε ελεύθερο μπάσκετ με αρκετές αλλαγές ,όμορφες φάσεις και από τις δυο ομάδες για να έρθει το τελευταίο σφύριγμα και η πρώτη νίκη για τους μικρούς του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με τελικό σκορ 47-65.

Ιδιαιτερα σημαντικό το γεγονός ότι οι αθλητές της Μεγαλόπολης απέσπασαν το χειροκρότημα και πολύ θετικά σχόλια από γονείς και φιλάθλους των γηπεδούχων.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα :10-16/12-12/9-21/16-16.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Δ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΛΙΛΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Η.-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.