Πελασγός: Ξεκίνημα με νίκη για το Γυναικείο τμήμα

0
280

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για την Β. Φάση του γυναικείου πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Παίζοντας στο κλειστό της Τρίπολης με αντίπαλο την ΑΜΙΛΛΑ την Κυριακή που μας πέρασε κατάφερε να κερδίσει σχετικά εύκολα με τελικό σκορ 44-61.

Χωρίς την Μπακετέα οι αθλήτριες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» έδειξαν αποφασισμένες να καθαρίσουν από την αρχή το παιχνίδι και με όπλο την καλή επίθεση πήραν την πρωτοπορία στο σκορ από το πρώτο λεπτό και την διατήρησαν μέχρι τέλους.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 11-19 με τις δυο ομάδες να παρουσιάζουν καλό θέαμα σε αθλητικά πλαίσια. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε σε παρόμοιο ρυθμό για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 21-36. Παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ (15 πόντοι) οι αθλήτριες του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» παρουσιάστηκαν το ίδιο σοβαρές και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας ακόμη την απόδοση τους φτάνοντας έτσι το σκορ στο 30-54 με συνεχή κλεψίματα και αιφνιδιασμούς.
Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε σε υποτονικούς ρυθμούς δίνοντας την ευκαιρία στις παίκτριες της ΑΜΙΛΛΑΣ να σημειώσουν αρκετούς πόντους για να έρθει το τέλος του αγώνα με σκορ 44-61 .

Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν : ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ-ΑΡΙΔΑ-ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ-ΔΗΜΑΔΗ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ-ΤΣΙΝΤΩΝΗ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΝΤΕΛΗ.

Επόμενη αναμέτρηση την προσεχή Κυριακή 14/5/2017 στις 5.30 μ.μ. στη Μεγαλόπολη με αντίπαλο τον ΑΡΚΑΔΙΚΟ.