Πελασγός: Ξεκίνημα με νίκη για το ανδρικό τμήμα

0
839

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για την αθλητική χρονιά 2017-2018 το ανδρικό τμήμα του Κ.Ο.Μ. ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ το Σάββατο 21/10/2017 κόντρα στον ΛΑΚΩΝΙΚΟ Σπάρτης στο κλειστό της Μεγαλόπολης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Σπάρτης να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας την πρωτοπορία στο σκορ και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 16-12, την ώρα που για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ υπήρχε η πρώτη απώλεια με τον τραυματισμό του Μπελόκα .
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν βελτιωμένοι αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-28 και πολλά θέματα που έπρεπε να λυθούν για να διαφοροποιηθεί η εικόνα της ομάδας. Όλα άλλαξαν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου καθώς οι παίκτες έδειξαν μεγάλη διάθεση για άμυνα κρατώντας τους αντιπάλους στους έξη(6) πόντους. Το επί μέρους 11-6 έφερε ισόπαλο αποτέλεσμα στο τριάντα (34-34) και παρά τον (δεύτερο) τραυματισμό του καλύτερου μέχρι εκείνη τη στιγμή Τόμπρου, όλα έδειχναν ότι η νίκη θα πήγαινε στην ομάδα της Μεγαλόπολης .
Το τέταρτο δεκάλεπτο έγινε κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες και παρά την τρίτη απώλεια (αυτή τη φορά ο Κυριακόπουλος ) η ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό και νεανικό σύνολο με τελικό σκορ 50-45.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 12-16 / 11-12 / 11-6 / 16-11.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΖΑΓΟΥΡΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.