Πελασγός: Ξεκίνημα με νίκη για τις Γυναίκες

0
1281

Την Κυριακή 4/3/2018 στις 20.00 στο κλειστό της Τέντας στην Καλαμάτα ξεκίνησε το πρωτάθλημα ΓΥΝΑΙΚΩΝ για την σεζόν 2017-2018 με τον αγώνα ¨ ΑΚΑΔΗΜΟΣ¨ – ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ ¨ Μεγαλόπολης .

Φαβορί της συνάντησης, αν και μικρότερες ηλικιακά , οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που εδώ και τρία χρόνια έχουν κερδίσει κάθε τίτλο στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και ταυτόχρονα έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους σε πανελλήνιο επίπεδο.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την ομάδα της Μεγαλόπολης που με την γνωστή καλή τους άμυνα και τις όμορφες επιθετικά συνεργασίες πήραν την πρωτοπορία στο σκορ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 4-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΚΑΔΗΜΟΣ αντέδρασε έπαιξε άμυνα ζώνης που δυσκόλεψε τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ διάβασε καλύτερα την επίθεση και με επι μέρους 14-12 τέλειωσε το ημίχρονο με σκορ 18-27.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ καθήλωσαν την αντίπαλη ομάδα στους τρεις (3) πόντους, όλες με βολές, σημείωσαν δώδεκα και στην ουσία τέλειωσαν το παιχνίδι .Το τέταρτο δεκάλεπτο περισσότερο διαδικαστικό ,με χρόνο σε όλες τις αθλήτριες, με πολύ προσοχή λόγο υγρασίας στο παρκέ και η πρώτη νικη για την σεζόν ήρθε απέναντι σε μια σκληρή ομάδα που μάλιστα διαθέτει έμπειρες παίκτριες.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΣΕΦΕΡΟΥ ΣΤ.-ΧΡΑΝΙΩΤΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ –ΤΣΙΝΤΩΝΗ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΜΙΧΟΛΙΑ-ΚΑΝΤΕΛΗ .
Επόμενη συνάντηση το ντέρμπυ με τον ΑΡΗ Καλαμάτας την προσεχή Κυριακή στις 20.00 στο κλειστό της Μεγαλόπολης.