Πελασγός: Νίκη στον δεύτερο αγώνα για την Β΄ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων

0
481

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Κ.Ο.Μ.¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ για την Β. φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται στο Λεχαιο Κορινθίας.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας απέναντι σε μια πραγματικά υπερομάδα όπως αυτή του «Προμηθέα» Πάτρας( έχει συγκεντρώσει αθλητές από όλη την Ελλάδα) ήρθε η δεύτερη ημέρα που με αντίπαλο τον «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ» Ν. Αρτάκης πήρε την νίκη αποδίδοντας μάλιστα καλό και θεαματικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το ξεκίνημα για την ομάδα της Μεγαλόπολης εντυπωσιακό τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Σημειώνοντας 22 πόντους στην επίθεση και παγιδεύοντας τα ατού της αντίπαλης ομάδας προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 22-11.Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 37-19.Η εμφάνιση των εφήβων του ¨ΠΕΛΑΣΣΓΟΥ¨ ήταν πραγματικά πολύ καλή με όλους τους αθλητές να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Με την ίδια διάθεση ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο που τα παιδιά της πόλης μας αποδίδοντας ωραίο μπάσκετ αύξησαν και άλλο τη διαφορά που έφτασε τους 21 πόντους στο τριάντα (50-29).
Κάπου εκεί όμως λίγο η κούραση από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης ημέρας λίγο η χαλάρωση λόγω της διαφοράς αλλά κυρίως η αλλαγή των διαιτητικών αποφάσεων που άφησαν να γίνει το παιχνίδι σχεδόν αντιαθλητικό έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο .
Μπροστά στον κίνδυνο μιας αναπάντεχης ανατροπής οι έφηβοι του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» αντέδρασαν σωστά και πήραν πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη με σκορ 58-47, μια νίκη που τους βάζει σε τροχιά για τη δεύτερη θέση.

Σήμερα τρίτη ημέρα του τουρνουά αντιμετωπίζουν την ΚΟΡΙΝΘΟ και πιστεύουν σε δεύτερη νίκη , ενώ είναι φυσιολογικά κουρασμένοι μιας και είναι δύσκολο να δίνεις τρία συνεχόμενα παιχνίδια και μάλιστα σε αυτό το επίπεδο. Η προσπάθεια των αθλητών της Μεγαλόπολης είναι αξιέπαινη και σίγουρα με τις εμφανίσεις τους επιβραβεύονται. Ο σημερινός αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 15.00 ενώ θα προηγηθεί ο αγώνας του ζευγαριού ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-ΑΡΤΑΚΗ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα :22-11 /15 -8 / 13-10 / 8-18.
Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ.
Γ.Ε.Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ : ΚΑΖΑΝΑΣ-ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ-ΜΠΛΕΤΣΑΣ-ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ-ΠΑΥΛΟΥ-ΚΑΚΑΒΑΣ-ΒΟΣΝΙΑΔΗΣ-ΤΣΙΛΙΚΟΣ-ΚΑΤΩΛΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ-ΣΟΡΟΒΟΣ-ΔΑΒΡΗΣ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ συνεχίζονται σήμερα το απόγευμα με την έναρξη του πανελληνίου πρωταθλήματος ΝΕΑΝΙΔΩΝ που διεξάγεται στη Μεγαλόπολη. Τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» θα αγωνιστούν στις 19.00 με την ομάδα της «ΕΡΜΙΟΝΗΣ» στην προσπάθεια τους για την πρόκριση στους τελικούς.