ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠελασγός: Νίκη στην πρεμιέρα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Πελασγός: Νίκη στην πρεμιέρα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Την  Κυριακή 30-10-2022 ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ να υποδέχεται στο δημοτικό στάδιο της Μεγαλόπολης τον ΣΕΦΑ ¨Αρκαδικό¨ για την πρώτη αγωνιστική. Ένας αγώνας με πολύ άγχος και από τις δυο ομάδες που ήθελαν πάση θυσία  την νίκη και τους πρώτους βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και στηριζόμενοι στα συνεχή λάθη και τις άστοχες επιθετικές επιλογές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ πήραν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με σκορ 9-12. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν μεν την άμυνα τους  αλλά ήταν άστοχοι σε ελευθέρα σουτ καταφέρνοντας όμως να κλείσουν το ημίχρονο με ισοπαλία και χαμηλό σκορ (20-20). Στην επανάληψη υπήρχαν σημεία βελτίωσης αλλά με το που ξέφευγαν στο σκορ με επτά –οκτώ πόντους και πάλι από λάθη οι παίκτες του Αρκαδικού έμεναν κοντά στο σκορ. Το 37-36 του τριάντα θορύβησε τους γηπεδούχους που επιτέλους έδειξαν ένα καλό πρόσωπο. Με μια  άμυνα για σεμινάριο ,άφησαν σε μόλις τέσσερις (4) πόντους τον Αρκαδικό, και παίζοντας με   μυαλό και σοβαρότητα  στην επίθεση, όπου έβαλαν σε αυτό το  δεκάλεπτο όσους είχαν πετύχει σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, κέρδισαν καθαρά με σημαντική μάλιστα διαφορά και τελικό σκορ 55-40 .