Πελασγός: Νίκη για το παιδικό τμήμα επί της Καλαμάτας80 με 57-44

0
484

Αγωνιστική δραστηριότητα για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ είχαμε την Κυριακή με την τοπική ομάδα ,τον Καλαθοσφαιρικό Όμιλο Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ να παίζει κόντρα στην ¨ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80¨για την τρίτη αγωνιστική της Β. φάσης .

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους αθλητές των δυο ομάδων να προσπαθούν να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ βάζοντας τις βάσεις για τη νικη. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε συνεχής εναλλαγές στο σκορ με τις ομάδες να παίρνουν εναλλάξ την πρωτοπορία και τελικά να κλείνει υπέρ των φιλοξενούμενων με σκορ 16-20.
Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδειξε ότι οι μικροί του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και να κερδίσουν τον αγώνα . Με καλή άμυνα που είχε σαν αποτέλεσμα συνεχής αιφνιδιασμούς ,αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ πήραν κεφάλι στο σκορ και με ένα επί μέρους 18-12 πήγαν στα αποδυτήρια με διάφορα υπέρ τους δυο πόντων (34-32).

Η ανατροπή στο σκορ έδωσε αυτοπεποίθηση στα παιδιά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που γύρισαν στο παρκέ αποφασισμένοι να τελειώσουν νωρίς το παιχνίδι. Κλείνοντας κάθε διάδρομο προς το καλάθι τους (δεχτήκαν μόνο 4 πόντους) και εκμεταλλευόμενοι την σύγχυση των αντιπάλων έκτισαν διαφορά εννέα (9) πόντων στο τριάντα και άπλα ήθελαν σωστή διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Και πράγματι έτσι έγινε για να έρθει το τελικό 57-44 και μια ακόμη νικη (τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια) που διατηρεί την ομάδα στην κορυφή ενός συναρπαστικού πρωταθλήματος.

Για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που όλοι οι αθλητές προσπάθησαν για το καλύτερο βάζοντας την ομάδα πάνω από τον εαυτό τους , περιμένουν τώρα την επόμενη αγωνιστική με την Α.Ε.Σ. Σπάρτης την προσεχή Κυριακή στο κλειστό της Σπάρτης.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΛΙΛΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.