Πελασγός: Νίκη για το παιδικό τμήμα επί του “ΔΙΩΝΑ” Κυπαρισσίας

0
207

Το Σάββατο 31/10/2020 διεξήχθη το παιχνίδι μεταξύ του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης και του ¨ΔΙΩΝΑ¨ Κυπαρισσίας στα πλαίσια του παιδικού πρωταθλήματος ,ένας αγώνας που θα έκρινε την κορυφή και την είσοδο στην τελική τετράδα. Ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ήθελε την νίκη που θα του έδινε οριστικά την πρώτη θέση στον όμιλο και ο ¨ΔΙΩΝ¨ για να μείνει στο δρόμο που οδηγεί σε αυτή.

Οι μικροί του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ ξεκίνησαν με αποφασιστικότητα τον αγώνα, με πολύ πίεση στα 4/4 του γηπέδου και απόκτησαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με σκορ 10-5. Την πρωτοπορία στο σκορ διατήρησαν οι αθλητές της Μεγαλόπολης και στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (26-18) αλλά και ένα μεγάλο πρόβλημα τα τρία φάουλ του Μπουγά, που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα . Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της Κυπαρισσίας γύρισε την άμυνα σε ζώνη ,μια κίνηση που έφερε προβλήματα στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ μιας και τα μεγαλύτερα κορμιά του ¨ΔΙΩΝΑ¨ έκρυψαν το καλάθι και έδωσαν άλλη πορεία στον αγώνα. Οι παίκτες του ¨ΔΙΩΝΑ¨ έριχναν σιγά σιγά την διαφορά και το πέμπτο φάουλ του Μπουγά δυσκόλεψε περισσότερο τα πράγματα ενώ το 33- 28 στο τριάντα έδειχνε ότι θα γινόταν μεγάλη μάχη για τον νικητή. Η Ζώνη εξακολουθούσε να βάζει δύσκολα στους παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα , να ισοφαρίσουν οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Όλα έδειχναν ότι είχε χαθεί η ψυχολογία και ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι.

Όλοι πίστεψαν στην ήττα εκτός από την πιτσιρικαρία του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που για τρίτο ματς καλούνταν να αντιδράσει στα δύσκολα. Και εδώ φάνηκε για μια ακόμη φορά το μέταλλο αυτής της παρέας που παρά το γεγονός ότι δεν διαθέτουν μεγάλα κορμιά και είναι μικρότεροι ηλικιακά από τους αντιπάλους τους βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έδειξαν ένα τρομερό πάθος για το αποτέλεσμα. Σκοράροντας στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης όσους περίπου πόντους(13) σημείωσαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο(14) πήραν πανάξια μια μεγάλη νίκη μέσα σε τρελά πανηγύρια .Κατέκτησαν έτσι την πρωτιά στον όμιλο τους δύο αγωνιστικές μάλιστα πριν το τέλος και εξασφάλισαν πρώτοι από όλους την συμμετοχή τους στο final for του παιδικού πρωταθλήματος έχοντας βγάλει εκτός δυο σημαντικές ομάδες τον ¨ΔΙΩΝΑ¨ και τον ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟ¨.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 10-5 / 16-13 / 7-10 / 7-12 / 13-8.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) ΚΑΡΔΑΣΗΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΚΟ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΛΙΛΗΣ.

¨ΔΙΩΝ¨ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ : (ΜΠΟΥΣΙΟΥΤΑΣ) ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΘΗΝΑΙΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΚΗΣ-ΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΖΩΡΤΑΣ-ΚΥΖΙΛΗΣ-ΣΤΑΜΙΡΗΣ-ΤΑΜΠΑΣΗΣ-ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΙΤΣΟΣ-ΜΩΡΑΙΤΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ.