Πελασγός: Νίκη για το αντρικό τμήμα επί του ΆΤΛΑ Καλαμάτας με 59-51

0
655

Νικηφόρα συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το αντρικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης για την 15 η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Παίζοντας το Σάββατο στο κλειστό της Μεγαλόπολης απέναντι στον ¨ΑΤΛΑ΄ Καλαμάτας κέρδισε σχετικά άνετα προσθέτοντας άλλους δυο βαθμούς και διατηρήθηκε στις ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα σε μια χρονιά μάλιστα που το βάρος έχει πέσει στα αναπτυξιακά τμήματα.

Το ξεκίνημα ήταν δυναμικό με πιεστική άμυνα ,αιφνιδιασμούς ,ωραίες φάσεις και ψηλό σκορ . Το 23-14 του πρώτου δεκαλέπτου άνοιξε το δρόμο για να ακολουθήσει ένα δεύτερο δεκάλεπτο σε πιο χαμηλούς ρυθμούς αλλά πάντα με μια σημαντική διαφορά ασφαλείας 13 πόντων(34-21) για την ομάδα της Μεγαλόπολης .
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου υπήρξε αντίδραση από την ομάδα της Καλαμάτας, που παλεύει για την σωτηρία της ,αλλά δεν στάθηκε ικανή να μειώσει τη διαφορά.
Το διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε με πολλές αλλαγές που εφεραν χαλάρωση στην πλευρά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ και έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά στους οκτώ πόντους με τελικό σκορ (59-51).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 23-14/11-7/13-13/12-17.
Με το ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΣΤΡΑΓΓΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΡΟΚΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ.