Πελασγός: Νίκη για το ανδρικό τμήμα στον αγώνα με την Σπάρτη

0
168

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το ανδρικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης την Κυριακή που μας πέρασε για την Τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ . Μια νίκη που ήρθε με πολύ δύσκολο τρόπο σε ένα αγώνα που προφανώς δεν διεκδικεί αγωνιστικές περγαμηνές αλλά σίγουρα είχε ενδιαφέρον και αγωνία μέχρι το τελευταίο σουτ για να κριθεί τελικά στην παράταση.

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δυο ομάδες που είχαν στραμμένη την προσοχή τους στην άμυνα και μια ανεξήγητη διστακτικότητα στην επίθεση κάτι που φαίνεται στο 9-5 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε απόλυτη ισορροπία τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση χωρίς όμως να ανέβει η αγωνιστική διάθεση και το θέαμα και το ημίχρονο έκλεισε με 19-14.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους έδειξαν να πιστεύουν περισσότερο στη νίκη και ελέγχοντας αμυντικά ριμπάουντ και κυκλοφορία της μπάλας ανέτρεψαν την κατάσταση , παίρνοντας παράλληλα την πρωτοπορία στο σκορ (26-25) .

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια συνεχής εναλλαγή του σκορ και των συναισθημάτων χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων που είχε ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ εξαφανίστηκε και η ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ ισοφάρισε τρία δέκατα πριν το τέλος του αγώνα . Παρά το ταιμ άουτ η ομάδα της Μεγαλόπολης δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι και οι ομάδες θα έλυναν τις αγωνιστικές τους διαφορές στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί χωρίς την παρουσία του Νικολόπουλου (είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ) οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ θυμήθηκαν κάτι από τον εαυτό τους και παίζοντας καλή άμυνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο ελπίδας στην ομάδα της Σπάρτης.

Το τελικό σκορ 46-41 θυμίζει περισσότερο αγώνα μίνι όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι αλλά οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδειξαν ότι ακόμη και σε μια τέτοια κακή βραδιά μπορούν τουλάχιστον να κερδίζουν. Άλλωστε η φετινή σεζόν είναι μια χρονιά ανανέωσης για την ομάδα της Μεγαλόπολης που έχει στην σύνθεση της δύο έφηβους αθλητές και έξη παίδες οι οποίοι μάλιστα είναι βασικοί παίκτες και δεν συμπληρώνουν απλά τον πάγκο. Παράλληλα να σημειωθεί ότι και η ομάδα της Σπάρτης είχε αρκετούς μικρούς στην σύνθεσή της κάτι ελπιδοφόρο για το μέλλον του αθλήματος.

¨ΠΕΛΑΣΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ –ΜΑΝΙΑΤΗ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΑΛΑΤΣΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ.
¨ΣΠΑΡΤΗ¨B.C.: (ΣΕΛΙΜΟΣ) ΡΕΤΣΙΝΑΣ-ΤΣΟΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΡΟΙΝΟΣ-ΤΣΑΓΚΑΡΟΥΛΗΣ-ΜΑΛΑΒΑΣΟΣ-ΜΑΡΚΑΚΟΣ-ΜΗΝΑΚΑΚΗΣ-ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΥΠΡΗΣ-ΣΕΛΙΜΟΣ-ΚΑΚΑΛΕΤΡΗΣ-ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ.