Πελασγός: Νίκη για το ανδρικό τμήμα επί της Θουρίας

0
855

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου συνεχίστηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Καλαθοσφαιρικού Ομίλου Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ με την διεξαγωγή του αναβληθέν παιχνιδιού με την ομάδα ¨Α.Ο. ΘΟΥΡΙΑ¨.

Στην τέντα της Καλαμάτας ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις (Παναγιωτόπουλος-Αριδάς-Χρανιώτης –Τόμπρος-Κόκκοτας) σε ένα αγώνα που ήθελε τη νίκη γα να διατηρήσει ζωντανή την πιθανότητα της εισόδου του στην τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κακό το πρώτο δεκάλεπτο και με τους παίκτες των ομάδων να έχουν κυριολεκτικά ξεχάσει το καλάθι αφού κάθε πόντος ερχόταν με μεγάλη δυσκολία (σκορ 3-7).Η συνέχεια ήταν σαφώς καλύτερη με τις δυο ομάδες να ανεβάζουν κάπως τον ρυθμό για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 16-19. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει αποκλειστικά στον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ που αποφάσισε να εμφανιστεί στο παρκέ παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στον επιθετικό τομέα.
Το 6-15 του τρίτου και το 8-15 του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσαν την δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν όλοι οι αθλητές .

Καλύτερος παίκτης του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αλλά και της βραδιάς ο μικρός Κουρέτας που με την είσοδος του στον αγώνα άλλαξε τα δεδομένα σημειώνοντας 14 πόντους ,κερδίζοντας πολλά επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα. Με τη νικη αυτή η ομάδα της Μεγαλόπολης ανέβηκε στην Πέμπτη θέση και στον αγώνα του Σαββάτου στη Σπάρτη θα προσπαθήσει να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την τετράδα.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΣΤΡΑΓΓΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.