Πελασγός: Νίκησε την Θουρία με 69-47

0
250

Άλλο ένα βήμα καθοριστικό μάλιστα αυτή τη φορά, έκανε ο Κ.Ο.Μ. «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» μπροστά στους φιλάθλους του για την κατάκτηση της τελικής τετράδας.

Παίζοντας στο κλειστό της Μεγαλόπολης το Σάββατο 11/3/2017 με αντίπαλο την ομάδα της «ΘΟΥΡΙΑΣ» κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση όχι μόνο τον αγώνα αλλά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και την θέση στην τελική τετράδα των play off πέντε αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την έμπειρη ομάδα της «ΘΟΥΡΙΑΣ» να δείχνει καλύτερη στα πρώτα λεπτά μιας και παίζοντας με το γνωστό της στυλ, σκληρή άμυνα και επιθέσεις του ενός ,κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-13.Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στον «ΠΕΛΑΣΓΟ» που ανεβάζοντας διαρκώς στροφές έκλεισε το ημίχρονο με 38-30.Στο δεύτερο ημίχρονο συνδυάζοντας θέαμα και ουσία η ομάδα της Μεγαλόπολης πήρε μεγάλη διαφορά αφού στο τριάντα είχε σκορ ασφαλείας 54-37και τελείωσε τον αγώνα χρησιμοποιώντας για μεγάλο διάστημα μάλιστα τους δυο μικρότερους παίκτες της (Κερκεμέζος-Κουρέτας) που άφησαν άριστες εντυπώσεις δείχνοντας ότι το μέλλον τους ανήκει.
Το τελικό 69-47 εκτός από την μεγάλη διαφορά έδειξε ότι ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» διαθέτοντας την πιο νεανική ομάδα του πρωταθλήματος καταφέρνει να συνδυάζει θέαμα και ουσία βρίσκοντας ταυτόχρονα τον τρόπο να καλύπτει σημαντικές απουσίες (Φραγκόγιαννης-Τσουτσουρας-Δημοπουλος ) αποδεικνύοντας παράλληλα ότι εξακολουθεί και παραμένει πάνω από όλα ΟΜΑΔΑ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-13 / 26-17 / 16-7 / 15-10
Με τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» αγωνίστηκαν :ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ ΠΑΝ.-ΚΡΟΚΟΣ-ΜΠΑΖΙΟΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ ΚΩΝ.