Πελασγός: Νίκησαν οι κορασίδες την Άμιλλα στην Τρίπολη

0
184

Στο κλειστό της Τρίπολης διεξήχθη την Τετάρτη 4/1/2017 αγώνας μπάσκετ για το πρωτάθλημα κορασίδων μεταξύ της «ΑΜΙΛΛΑ» Τρίπολης και του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» Μεγαλόπολης.

Ένας αγώνας μεταξύ δυο ομάδων από εκείνες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα κορασίδων 2016-2017 της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Οι αθλήτριες της Μεγαλόπολης φάνηκαν πιο έτοιμες και πιο αποφασιστικές για τον αγώνα , ξεκινώντας όπως πάντα με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, αντίθετα με τις γηπεδούχες που έπαιξαν ζώνη ποντάροντας ίσως σε πιθανή αστοχία του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ».

Οι αθλήτριες όμως της Μεγαλόπολης δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για τον νικητή ,κερδίζοντας στο πρώτο δεκάλεπτο με 06-15 ,με πολύ καλά μάλιστα ποσοστά στα σουτ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με συνεχή κλεψίματα, πολύ καλές επιθετικές κινήσεις και σκορ δεκαλέπτου 06-27 ,πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 30 πόντων (12-42).Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και παρά την παρουσία και των μικρότερων της ομάδας η διαφορά ανέβηκε στους 38 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου(18-56).Στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο η πολύ μεγάλη διαφορά, λίγο η κούραση έφεραν την φυσιολογική χαλάρωση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ρίξουν την διαφορά σε μικρότερα μεγέθη, μιας και κέρδισαν με σκορ 17-5 το τελευταίο δεκάλεπτο .

Από τα θετικά του αγώνα είναι ότι η ομάδα δείχνει να έχει συνέχεια και σίγουρα είναι στη διάθεση των μικρότερων να δουλέψουν περισσότερο, ώστε να έχουν στο μέλλον ανάλογες επιτυχίες .
Με την ομάδα του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» αγωνίστηκαν : Σεφέρου / Χρανιώτη /Χάβαρη / Αγγελοπούλου / Τζιούβελη / Παπαγγελή / Τουλκερίδη / Αναστασοπούλου / Κατσούλα / Γεωργοπούλου / Καντέλη.