Πελασγός: Νίκες για το παιδικό και εφηβικό τμήμα στην Κυπαρισσία

0
223

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το παιδικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ για το αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Παίζοντας στο κλειστό της Κυπαρισσίας με αντίπαλο τον ισχυρό ¨ΔΙΩΝ ¨κατάφερε να βγει νικητής μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ωραίο μπάσκετ και από τις δυο ομάδες , σε ένα άδειο κλειστό, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 17-16 . Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι το σάστισμα των παικτών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έκλεισαν το ημίχρονο με 38-28 . Η διαφορά των δέκα πόντων αφύπνισε τους παίκτες της Μεγαλόπολης που έδειξαν ότι δεν θέλουν να χάσουν τον αγώνα και με σκορ 10-11 μείωσαν στους εννέα . Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με πίεση σε όλο το γήπεδο ,καλές επιθετικές επιλογές έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και κατάφεραν στο τελευταίο σουτ να φύγουν νικητές από μια πολύ δύσκολη έδρα με τελικό σκορ 60-61.

Έτσι μετά από και τη νίκη της πρεμιέρας επι του Αρκαδικού με 47-35 ,έχουν καταφέρει να κερδίσουν και τα δυο φαβορί ενός δύσκολου ομίλου βάζοντας πλώρη για την πρωτιά .

Τα δεκάλεπτα : 17-16 / 21-12 / 10-11 / 12-22.
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨(ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ –ΜΑΝΙΑΤΗ) : ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΚΟ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΛΙΛΗΣ.

Αμέσως μετά το εφηβικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκε κόντρα στο αντίστοιχο του ¨ΔΙΩΝ¨ σε ένα αγώνα που υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων . Σε ένα ρεσιτάλ ωραίου μπάσκετ με πολλές θεαματικές φάσεις οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ σταμάτησαν στο τελικό 33-78 εντυπωσιάζοντας όσους είχαν την ευκαιρία να τους δουν.

Τα δεκάλεπτα : 8-17 / 12-22/ 3-18/10-21.
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨(ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) : ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

Η αγωνιστική δραστηριότητα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ συνεχίζετε αυτό το σαββατοκύριακο με τέσσερις αγώνες και συγκεκριμένα το Σάββατο 26/9/2020 . Στις 16.00 ΝΕΑΝΙΔΩΝ : ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨-ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ. Στις 18.00 ΠΑΙΔΙΚΟ : ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨- Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ. Στις 20.00 ΕΦΗΒΙΚΟ : ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨-Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ. Την Κυριακή 27/9/2020 οι ΝΕΑΝΙΔΕΣ του ΠΕΛΑΣΓΟΥ ¨αγωνίζονται στην Τρίπολη με το αντίστοιχο τμήμα του Αρκαδικού.