Πελασγός: Νίκες για τις Νεανίδες και το παιδικό τμήμα

0
129

Με τρείς αγώνες συνέχισε και αυτό το Σαββατοκύριακο ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης τις αγωνιστικές του δραστηριότητες ,δυο για τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα και ένα φιλικό προετοιμασίας με το ανδρικό τμήμα.

Το Σάββατο 5/10/2019 το τμήμα νεανίδων αγωνίστηκε με το αντίστοιχο τμήμα της ¨ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80¨. Το ξεκίνημα βρήκε τις αθλήτριες της Καλαμάτας πιο δραστήριες με αποτέλεσμα να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ με 0-7 στο πέμπτο κιόλας λεπτό .Ένα ταιμ άουτ έφερε το ξύπνημα των κοριτσιών της Μεγαλόπολης που ανέκαμψαν και με πρωτοστάτη την ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο ,με το χαμηλό για τα στάνταρ τους ,σκορ 6-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ανέκτησε την αγωνιστικότητα που τον διακρίνει ,πήρε κεφάλι στο σκορ και με ένα επί μέρους 18-6 έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ να προηγείται άνετα και να παίρνει μια ακόμη ευρεία νίκη με 55-33 που τον διατηρεί ψηλά στο πρωτάθλημα.
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ ΜΑΝΙΑΤΗ) ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΑΒΑΡΗ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ.

Την ίδια ημέρα στο κλειστό της Κυπαρισσίας το ανδρικό τμήμα έδινε φιλικό προετοιμασίας με την τοπική ομάδα του ΔΙΩΝΑ. Οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ πήγαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και τελικά κέρδισαν τον αγώνα με 16 πόντους διαφορά 66-50. Το ανδρικό τμήμα συνεχίζει την προετοιμασία για το πρωτάθλημα που φέτος δείχνει ότι θα είναι το συναρπαστικότερο των τελευταίων ετών .

Την ΚΥΡΙΑΚΗ 6/10/2019 το παιδικό τμήμα ταξίδεψε στην ΠΥΛΟ για τον αγώνα με το αντίστοιχο του¨ Ν.Ο.ΠΥΛΟΥ¨ στην προσπάθεια του να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ καθάρισαν το παιχνίδι με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση. Το 5-35 του πρώτου δεκαλέπτου έδειξε ξεκάθαρα τον νικητή ,με τους προπονητές και των δυο ομάδων να χρησιμοποιούν όλους τους αθλητές σε ένα εύκολο όπως αποδείχτηκε απόγευμα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με τελικό σκορ 47-113.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 5-35/10-24/18-32/14-22
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ) ΜΑΚΡΗΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΓΕΩΓΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΛΙΛΗΣ.