Πελασγός: Νίκες για τα τμήματα Παίδων και Νεανίδων

0
99

Με δυο παιχνίδια την Κυριακή 8/9/2019 συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ¨ΠΕΛΑΣΟΣ¨ Μεγαλόπολης για τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα.

Συγκεκριμένα πρώτα αγωνίστηκε το παιδικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ εκτός έδρας με το αντίστοιχο των Γαραγαλιάνων στις 3,00. Παρά την αφόρητη ζέστη οι μικροί του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έκαναν ένα υπέροχο ξεκίνημα απέναντι στη ζώνη των γηπεδούχων με έξυπνες πάσες , καλή κυκλοφορία ,κίνηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με σκορ( 6-18). Το δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε ισορροπία στις ομάδες για να κλείσει το ημίχρονο με (17-28) .Στο ξεκίνημα του τρίτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά και πάλι οι αθλητές της Μεγαλόπολης ισορρόπησαν το παιχνίδι και διατήρησαν τους έντεκα πόντους διαφοράς (31-42).Η αντίδραση των γηπεδούχων , η κούραση και η αντίληψη ότι το παιχνίδι τέλειωσε έφεραν τα πάνω κάτω στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι μικροί των Γαργαλιάνων να προηγηθούν με τέσσερις ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί φάνηκε η ψυχή των ¨ΠΕΛΑΣΓΩΝ¨ που ανέτρεψαν και πάλι την διαφορά και κέρδισαν τελικά με δυο πόντους (47-49). Κορυφαίος παίκτης του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αλλά και του αγώνα ο Παπαδόπουλος που έκανε ένα τεράστιο παιχνίδι ενώ καθοριστικός ήταν και ο Βούλγαρης όσο άντεξε .Μεγάλη ήταν και η συμβολή όλων των μικρότερων αθλητών της ομάδας.

Με την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αγωνίστηκαν : ΜΑΚΡΗΣ-ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΥΛΟΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΛΙΛΗΣ.

Με την επιστροφή της ομάδας στη Μεγαλόπολη υπήρξε συνέχεια με τον αγώνα των ΝΕΑΝΙΔΩΝ του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με το αντίστοιχο τμήμα της ¨ΑΜΙΛΛΑ¨ Τρίπολης. Τα κορίτσια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδειξαν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντίπαλες με σκορ(15-2). Με τον ίδιο ζήλο συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο για να έρθει το ημίχρονο με σκορ (35-12).Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν κι άλλο τις στροφές και η διαφορά στο είκοσι πέντε έφτασε πάνω από τριάντα πόντους . Κάπου εκεί η ομάδα της Μεγαλόπολης έκοψε ρυθμό χρησιμοποιήθηκαν οι μικρότερες αθλήτριες για να λήξει ο αγώνας με τελικό σκορ (51-24).

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΚΑΡΥΓΙΑΝΝΗ-ΧΑΒΑΡΗ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΕΦΕΡΟΥ-ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΟΥΚΟΥΡΗ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ.