Πελασγός: Με νίκη για το παιδικό τμήμα ξεκίνησε το 2018

0
595

Νικηφόρα ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2018 ο Καλαθοσφαιρικός Όμιλος Μεγαλόπολης «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» με το παιδικό τμήμα να δίνει τον πρώτο αγώνα της χρονιάς την Τετάρτη 3/1/2018 στο όμορφο κλειστό γυμναστήριο στο Βλαχιώτη με αντίπαλο την ομάδα του «ΑΙΑΝΤΑ¨ Ευρώτα.

Το ξεκίνημα της συνάντησης ήταν καλύτερο για την ομάδα της Μεγαλόπολης που μπήκε συγκεντρωμένη στον αγωνιστικό χώρο με πιεστική άμυνα και συνεχής αιφνιδιασμούς πήρε από νωρίς τα ηνία και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη στο σκορ με 12-19. Το αρνητικό ήταν ότι φορτώθηκαν γρήγορα με φάουλ βασικοί παίκτες που ειχε σαν αποτέλεσμα την απόσυρση τους στον πάγκο δίνοντας ετσι το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανακάμψουν για να έρθει το ημίχρονο με σκορ 22-27 .
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει αποκλειστικά στον «ΑΙΑΝΤΑ» που παρουσιάστηκε πιο δυνατός ,διεκδίκησε όλα τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο τριάντα με σκορ 38-38.Ο αγώνας κυλούσε άσχημα για τον «ΠΕΛΑΣΓΟ» και τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο πέρασαν μπροστά δείχνοντας ικανοί για την νικη.
Κάπου εκεί μπροστά στο ενδεχόμενο μιας ήττας οι μικροί του ¨ΠΕΛΣΑΣΓΟΥ¨ αφυπνίστηκαν έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το καλάθι (δέχτηκαν μόνο τρείς πόντους) ,έπαιξαν σωστά στην επίθεση σημειώνοντας δεκαοκτώ (18), παίρνοντας μια σημαντική όπως εξελίχτηκε νίκη με διάφορα μάλιστα δώδεκα πόντων και τελικό σκορ 44-56.

Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Δ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΑΓΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.