Πελασγός: Μεγάλη εμφάνιση , καθαρή νίκη και πρωτιά για το παιδικό τμήμα

0
198

Την Κυριακή 27/10/2019 το παιδικό τμήμα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης αγωνίστηκε στο κλειστό της Κυπαρισσίας απέναντι στο αντίστοιχο τμήμα του τοπικού ¨ΔΙΩΝΑ ¨ στα πλαίσια του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ,σε έναν καθοριστικό αγώνα που θα έκρινε την πρωτιά του ομίλου και την ομάδα που θα συμμετάσχει στην τελική φάση της ένωσης.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε κερδίσει το αγώνα του πρώτου γύρου με δυο πόντους διαφορά και το έργο της ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο απέναντι στο θεωρητικά φαβορί του ομίλου, μια ομάδα πλήρης , με ψηλούς και δυνατούς αθλητές. Τίποτα όμως δεν δείχνει να φοβίζει αυτή την θαυμάσια παρέα που δεν καταλαβαίνει από έδρες, αντιπάλους, φιλάθλους, αλλά έχει τις δικές αρχές .

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό σε άμυνα και επίθεση δείχνοντας ότι θέλουν την νίκη και την πρόκριση .Παπαδόπουλος και Βούλγαρης επέβαλαν το ταλέντο τους και οδήγησαν στο 7-13 του δεκαλέπτου που έδωσε ώθηση για την συνέχεια. Το ίδιο σκληρή και καλή η ομάδα της Μεγαλόπολης στο δεύτερο δεκάλεπτο ,δεν άφηνε περιθώρια στον ¨ΔΙΩΝΑ¨ να κάνει το παιχνίδι του με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 22-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πίεση των γηπεδούχων ανέβηκε ,η κούραση των αθλητών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ από την υπερπροσπάθεια εμφανίστηκε ,δίνοντας έτσι την δυνατότητα στον ¨ΔΙΩΝΑ¨ να πλησιάσει στο σκορ στους τέσσερις πόντους (40-44). Και ενώ όλοι θα περίμεναν οι μικροί του ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να λυγίσουν συνέβη το αντίθετο. Με καλές άμυνες , σωστή διαχείριση και ωραίες φάσεις στην επίθεση(ένας απίθανος Γεωργόπουλος) , όχι μόνο διατήρησαν αλλά αύξησαν την διαφορά και το τελικό 51-60 έδωσε την δυνατότητα εκτός της πρωτιάς και της πρόκρισης να απολαύσουν το καθολικό χειροκρότημα της κερκίδας για την πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια τους .

Έτσι τώρα και ενώ απομένουν δυο ακόμη αγωνιστικές οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έχουν ήδη καπαρώσει την πρωτιά και την πρόκριση στην επόμενη φάση που τους περιμένουν πολύ δύσκολα αλλα ταυτόχρονα συναρπαστικά παιχνίδια .

Τα δεκάλεπτα : 7-13/ 15-21/ 18-10 / 11-16.
¨ΔΙΩΝ¨ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ : (ΚΟΥΤΡΗΣ) ΑΘΗΝΑΙΟΣ-ΣΤΑΜΙΡΗΣ-ΛΑΓΟΣ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΥ-ΚΥΖΙΛΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΚΗΣ-ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΩΡΑΙΤΗΣ-ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ.
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ ¨ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ –ΜΑΝΙΑΤΗ ) ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ-ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ-ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΝΙΑΤΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΠΟΥΓΑΣ-ΛΙΛΗΣ.