ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠελασγός: Ενημέρωση για την αγωνιστική δραστηριότητα Εφήβων και Νεανίδων

Πελασγός: Ενημέρωση για την αγωνιστική δραστηριότητα Εφήβων και Νεανίδων

Το Σάββατο 8/10/2022 ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης έδωσε  δυο σημαντικούς  αγώνες  ,έναν για το πρωτάθλημα Νεανίδων και έναν για το εφηβικό πρωτάθλημα.

Πρώτος χρονικά στις 15.00 στο κλειστό της πόλης μας, ο αγώνας των νεανίδων με αντίπαλο την ομάδα του ¨ΑΡΙΣ¨ Καλαμάτα που φέτος είναι ιδιαίτερα ενισχυμένος και στοχεύει την τελική εξάδα του πανελληνίου πρωταθλήματος. Ξεκάθαρο φαβορί η ομάδα της Καλαμάτας καθότι  και ηλικιακά είναι μεγαλύτερες από τις αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ αλλά και σωματικά υπερέχουν .Ίσως για αυτό να   πίστεψαν ότι θα έχουν μια εύκολη επικράτηση αλλά τα πράγματα τους διέψευσαν . Οι αθλήτριες της Μεγαλόπολης μικρές σε ηλικία και σωματοδομή , αλλά αθλητικά μπαρουτοκαπνισμένες ,παίζοντας εκπληκτική άμυνα  δεν άφησαν περιθώρια στο επιθετικό κομμάτι του ¨ΑΡΙΣ¨ περιορίζοντας τον σε μόλις πέντε (5) πόντους για  ένα δεκάλεπτο.   Το 7-5 του πρώτου δεκαλέπτου αφύπνισε μερικώς τις καλαματιανές αθλήτριες που ανέβασαν λίγο την απόδοσή τους και έφεραν στο ημίχρονο το σκορ στο 12-14. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο με ελαφρώς καλύτερες τις αθλήτριες του ¨ΑΡΙΣ¨ που έβρισκαν λύσεις παρά την καλή προσπάθεια του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Με το σκορ 21-26 στο τριάντα και την κούραση από την  προσπάθεια των αθλητριών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨, που σε κάθε  φάση έπρεπε να υπερβαίνουν τον εαυτό τους ,φάνηκαν τα ψυχικά τους αποθέματα . Με καλή άμυνα ,έλεγχο των  ριμπάουντ και ένα καλό σερί στην επίθεση, ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με πέντε (5) πόντους. Και ενώ διαφαινόταν μια μεγάλη νίκη, λίγο ο ενθουσιασμός, λίγο η τύχη και ένα χαμένο ριμπάουντ έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Καλαμάτας να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Το τελικό 43-47 άφησε μια  μεγάλη πίκρα στις αθλήτριες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ για την χαμένη ευκαιρία αλλά και αρκετή ικανοποίηση στους προπονητές  για την αγωνιστική διάθεση τους ,δείχνοντας ότι το μέλλον του συλλόγου  θα είναι καλό.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης  08-10-2022 .
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μητσέας, Θωμόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-5  / 12-14 /  21-26 / 38-38 / 43-47 .
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Μανιάτη -Τσολάκης): Παπαδοπούλου – Χάβαρη -Κυριακοπούλου – Μιχολιά – Μπουζιάνη- Δημοπούλου – Βαλροκωστα-Λιακοπουλου-Αθανασοπουλου- Λίλη .
ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ (Μπακογιάννης -Παπαδόπουλος): Ευτυχιάκου – Χρονοπούλου – Ποντίκη – Παναγιωτοπούλου – Παυλοπούλου- Σουμπλή- Μπρούμα- Παπαδοπούλου – Κάρτσωνα.

Το επόμενο χρονικά παιχνίδι έγινε στην Τρίπολη με την εφηβική ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ να αγωνίζεται για την διατήρηση του αήττητου με τον τοπικό ¨ΠΑΝΑ¨ που προήλθε από την ένωση των ¨ΔΡΟΜΕΩΝ¨ με τον ¨ΠΑΝΑ¨ Κανδήλας. Ένα δύσκολο παιχνίδι αφού η ομάδα της Τρίπολης διακρίνεται για το μαχητικό της στυλ και αυτό έγινε πράξη με την έναρξη του αγώνα αφού οι αθλητές του ¨ΠΑΝΑ¨ έδιναν το παρόν σε κάθε φάση αντίθετα με τους αθλητές  του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨.

Μετά το 17-11 του πρώτου δεκαλέπτου οπου οι ¨ΠΕΛΑΣΓΟΙ¨ έχαναν κάθε μάχη ήρθε η αφύπνιση όταν κατάλαβαν οτι με ανάλογη συνέχεια θα έρχονταν η πρώτη ήττα. Παίζοντας καλύτερα στην  άμυνα  και αφήνοντας κατά μέρος  τους ατομικισμούς έδειξαν ότι θέλουν να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση.  Κέρδισαν στα τρία επόμενα δεκάλεπτα και έχοντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων θα μπορούσαν να κλειδώσουν και την νίκη. Με μία μεγάλη προσπάθεια οι αθλητές του ¨ΠΑΝΑ¨ οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση εκεί όμως οι αθλητές της Μεγαλόπολης σοβαρεύτηκαν και  επικράτησαν άνετα με τελικό σκορ 55-63. Με την νίκη αυτή ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται  επικεφαλής  και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας του Β. Ομίλου .

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Τρίπολης  08-10-2022 .
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βούλγαρης /Χατζηγιάννης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11 / 27-24 / 38-36 / 52-52 / 55-63
¨ΠΑΝΑΣ¨ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Αλικάκος-  Σκούρος): Σαραντόπουλος- Τσιαμούλος – Σούπος – Μακρής – Κωστόπουλος – Βερβαινιώτης- Δαύρος – Παπαπέτρου – Μαργιώλας.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιαννόπουλος- Μανιάτη): Γιαννόπουλος – Κουκουλάς – Θεοδωρόπουλος – Μπουγάς –Μαντάς- Μανιάτης – Μαχαίρας – Δρακόπουλος – Μερζιώτης-Ναστόπουλος – Λίλης .