Πελασγός: Ενημέρωση για τα αποτελέσματα της Κυριακής 22 Οκτωβρίου

0
692

Συνεχίστηκαν την Κυριακή 22/10/2017 τα παιχνίδια του παιδικού και εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με την ομάδα της πόλης μας Κ.Ο.Μ.¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ να δίνει δυο παιχνίδια, με πρώτο χρονικά το παιδικό τμήμα που αγωνίστηκε κόντρα στο αντίστοιχο του Αρκαδικού σε ένα παιχνίδι που θα καθόριζε την πρωτιά στον όμιλο .

Οι πιτσιρικάδες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ κατάφεραν να ξεπεράσουν και αυτό το εμπόδιο καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση και τώρα συνεχίζουν στην επόμενη φάση αντιμετωπίζοντας του πρώτους από Λακωνία και Μεσσηνία. Ποιοτικά ο αγώνας δεν ήταν καλός με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έπαιξαν σοβαρά παίρνοντας σημαντική διαφορά 20-9. Στη συνέχεια δεν έδειξαν ανάλογη διάθεση πιστεύοντας ότι το παιχνίδι τελείωσε ,χαλάρωσαν , αλλά τελικά κέρδισαν τον αγώνα και συνεχίζουν στην επόμενη φάση . Καντέλης και Παπαδόπουλος Ηλίας έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση από την ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Τα δεκάλεπτα του αγώνα :20-9 /13-14/10-8/10-11.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΛΙΛΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΚΚΑΒΑΣ.

Αμέσως μετά έγινε το ντέρμπυ του εφηβικού πρωταθλήματος ανάμεσα στις δυο ομάδες σε ένα παιχνίδι που το απήλαυσαν όσοι το παρακολούθησαν .Ένας αγώνας ανάμεσα σε δυο ομάδες που η κάθε μια ήθελε το αποτέλεσμα για τους δικούς της λόγους. Οι φιλοξενούμενοι πλήρης και έχοντας κερδίσει τον πρώτο αγώνα (με τα γνωστά παρατράγουδα) ήθελαν τη νίκη γιατί τα τελευταία χρόνια βλέπουν διαρκώς την πλάτη του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨.
Οι παίκτες του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ με δυο σημαντικές απουσίες (Τόμπρος και Κυριακόπουλος Δημ.) ,έναν προερχόμενο από τραυματισμό (Μπελόκας) και καταπονημένοι από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης ημέρας στο εναρκτήριο ματς( για το ανδρικό ) με τον ΛΑΚΩΝΙΚΟ ,δεν ήθελαν για κανένα λόγο να χάσουν τα πρωτεία. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ μιας και οι Κερκεμέζος και Κόκκοτας παίζοντας πιεστική περιφερειακοί άμυνα οδηγούσαν τους αντιπάλους σε συνεχή λάθη ,ενώ από τον Αρκαδικό μόνο ο Απέργης με εννέα πόντους έδειχνε να παλεύει, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 13-12 . Το δεύτερο δεκάλεπτο οι Μιαούλης και Τσιράκης έδωσαν την πρωτοπορία στον Αρκαδικό την ώρα που η κούραση των βασικών παικτών έφερε λάθη στην πλευρά των παικτών της Μεγαλόπολης. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 22-24 όλοι αναρωτήθηκαν πόσο θα αντέξουν οι αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ πιστεύοντας ότι με το προβάδισμα του Αρκαδικού όλα θα άλλαζαν. Η αλλαγή της άμυνας και η εμφάνιση του Κουρέτα σε άμυνα και επίθεση έδωσαν άλλη μορφή στο παιχνίδι που έγινε πιο σκληρό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο ,εκεί που για μια ακόμη φορά η ατυχία κτύπησε τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ χάνοντας και τον Μπελόκα. Το τέταρτο δεκάλεπτο έγινε κατάθεση της ψυχής των αθλητών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που ξεπερνώντας κούραση και τραυματισμούς έδειξαν για μια ακόμη φορά ότι είναι γεννημένοι για τα δύσκολα. Με Κόκκοτα –Κερκεμέζο – Μπουζαλά να πιέζουν σε όλο το γήπεδο , με Παπαγγελή και Γεωργαντά να κλείνουν κάθε διάδρομο προς το καλάθι ,με Κουρέτα να αφήνει άποντο τον Απέργη και με επιθετικά βιολιά τους Χρανιώτη(7 π) και Αριδά (9π) τα παιδιά του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ έδωσαν ένα ρεσιτάλ μπάσκετ σημειώνοντας δεκαοκτώ (18) πόντους, διαλύοντας στην κυριολεξία τον Αρκαδικό. Τελικά κέρδισαν μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς τον αγώνα με 52-42, καλύπτοντας ακόμη και την ανεξήγητη αποβολή του coach στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-12 / 9-12 / 12-11 / 18-7.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΡΙΔΑΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Κ.-ΜΠΕΛΟΚΑΣ-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ.