Πελασγός: Εκτός έδρας νίκη στην Σπάρτη για το παιδικό πρωτάθλημα

0
461

Συνέχεια για την Β. φάση του παιδικού πρωταθλήματος είχαμε την Κυριακή στο κλειστό της Σπάρτης με το ντέρμπυ μεταξύ των πρωτοπόρων και αήττητων ομάδων την ¨Α.Ε. Σπάρτης¨ και τον Καλαθοσφαιρικό Όμιλο Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨.

Η αποστολή των μικρών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολη μιας και η ομάδα της Σπάρτης αποτελούσε εξ αρχής το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του παιδικού πρωταθλήματος και για αυτό το σκοπό συγκέντρωσε την αφρόκρεμα του μπάσκετ της Σπάρτης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε και μετά το αρχικό μούδιασμα ,οι αθλητές της Μεγαλόπολης έδειξαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα προγνωστικά . Δίνοντας μεγάλες μάχες στην άμυνα κόντρα στα ψηλά και δυνατά κορμιά της Α.Ε. Σπάρτης και παίζοντας έξυπνα απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ στο τέταρτο περίπου λεπτό και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-14.Στο
δεύτερο δεκάλεπτο η αγωνιστική διάθεση ήταν ακόμη καλύτερη , δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Α.Ε.Σ σημειώνοντας δώδεκα πόντους στην επίθεση και με παθητικό μόνο έξη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ με οκτώ (18-26). Οι βάσεις για μια μεγάλη εμφάνιση είχαν μπει αλλά ήταν κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα υπήρχε αντίδραση από τους Σπαρτιάτες.

Μπαίνοντας για το δεύτερο ημίχρονο η πίεση και η σκληρότητα των γηπεδούχων ανέβηκε και παράλληλα με κάποια λάθη των ¨ΠΕΛΑΣΓΩΝ¨ η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους. Όλοι πίστεψαν ότι ερχόταν ολική ανατροπή αλλά οι μικροί είχαν άλλη άποψη. Η πιεστική άμυνα με παγίδες έφερε δυο κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ,αμέσως μετά μια καλή άμυνα και ένα εύστοχο δίποντο ανέβασαν την διαφορά στους δέκα και έκοψαν κάθε διάθεση στους αντιπάλους .Το 31-44 στο τριάντα έδειξε τον νικητή και το τέταρτο δεκάλεπτο με σωστή διαχείριση θα έφερνε μια σημαντική διαφορά που πιθανόν χρειαστεί στον δεύτερο γύρο.

Το τελικό 45-56 έφερε μεγάλη χαρά στους αθλητές του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που έγινε ακόμη μεγαλύτερη από χειροκρότημα και τα συγχαρητήρια όλων των φιλάθλων που παρακολουθούσαν τον αγώνα. Η νικη αυτή που μπορεί να αποτελεί κλειδί της πορείας αυτής της παρέας, φέρνει τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ στην πρώτη θέση και μάλιστα αήττητο μια αγωνιστική πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 12-14/6-12/13-18-14-12.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν : ΜΠΟΥΖΑΛΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. –ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ-ΚΑΝΤΕΛΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΜΙΧΟΛΙΑΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛ.-ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ