Πελασγός: Εκτός έδρας νίκη με τη Α.Ε. Σπάρτης για το ανδρικό τμήμα

0
794

Νικηφόρα συνέχισε την αγωνιστική δραστηριότητα το αντρικό τμήμα του Καλαθοσφαιρικού Ομίλου Μεγαλόπολης ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ για το πρωτάθλημα της Α. κατηγορίας.

Παίζοντας το Σάββατο στο κλειστό της Σπάρτης με την νεανική ομάδα «Α.Ε.ΣΠΑΡΤΗΣ» στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής πήρε μια άνετη νίκη με 47-71 διατηρώντας έτσι την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα.
Παρά τις ελλείψεις (λόγο της σχολικής εκδρομής ) η ομάδα του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με καλή αμυντική διάθεση και σοβαρή επίθεση κέρδιζε με διπλάσιο σκορ (10-20) στο πρώτο δεκάλεπτο θέλοντας να δείξει από την αρχή το νικητή του αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο λίγο αναστάτωση που προκάλεσε ο τραυματισμός του Τόμπρου, λίγο η λάθος νοοτροπία, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν κλείνοντας την διάφορα στο ημίχρονο στους οκτώ πόντους (21-29).
Η ανάπαυλα επανέφερε την απαιτούμενη ηρεμία ,οι αθλητές κατάλαβαν ότι πρέπει να είναι σοβαροί ,η διάθεση για άμυνα και η ομαδικότητα στην επίθεση εκτόξευσε την διαφορά στους είκοσι πόντους(33-53) τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.
Κρόκος- Αλεξάκης-Κερκεμέζος –Κουρέτας Π. και Γιωργαντάς φρόντισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αυξήσουν την διαφορά προσφέροντας παράλληλα και θέαμα για να έρθει το τελικό σφύριγμα με νικητή τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ με το ευρύ 47-71.Στα αξιοσημείωτα η παρουσία του Τόμπρου (22π), τα τέσσερα τρίποντα του Τσίρμπα (14π) και η ήρεμη καθοδήγηση του -Ζύγουρα.

Τα δεκάλεπτα :10-20 / 11-9 / 12-24 / 14-18.
Με τον ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αγωνίστηκαν :ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Π.-ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ-ΚΕΡΚΕΜΕΖΟΣ-ΣΤΡΑΓΚΑΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΡΟΚΟΣ-ΖΥΓΟΥΡΑΣ-ΖΑΓΟΥΡΑΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ-ΚΟΥΡΕΤΑΣ Κ.