Πελασγός: Εκτός έδρας νίκη για το ανδρικό τμήμα στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος

0
231
Φωτογραφία από το contraepithesi.gr

Ξεκίνησε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Α. Κατηγορίας ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ που από ότι φαίνεται θα είναι το συναρπαστικότερο των τελευταίων ετών. Όλες οι ομάδες δείχνουν ενισχυμένες ,ενώ για πρώτη ίσως φορά είναι πολλές οι ομάδες που έχουν δείξει ενδιαφέρον για την άνοδο στην Γ. Εθνική και έχουν υψηλό μπάτζετ.

Ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης , που και φέτος θα στηριχτεί στους αθλητές της πόλης , την πρώτη αγωνιστική ταξίδεψε στους Μολάους για το παιχνίδι της έναρξης με την ομάδα του Α.Ο .ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ απέναντι σε μια άγνωστη και ανανεωμένη ομάδα.

Το παιχνίδι από την αρχή έδειξε ότι θα είναι σκληρό και αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 15-16.Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και έτσι μέσα από δυνατές μονομαχίες και στα δυο καλάθια το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο με 32-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα κάλυψε όλους τους χώρους, πήρε όλα τα ριμπάουντ και στην επίθεση με αιφνιδιασμούς και συνεχόμενα τρίποντα κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτα με 8-21 βάζοντας τις βάσεις για μια σημαντική νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε σωστή διαχείριση από την πλευρά των αθλητών και το τελικό 60-68 έφερε την πρώτη νίκη του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ απέναντι σε μια ομάδα που μπορεί να μην είναι στις κορυφαίες αλλά στην έδρα της θα είναι αποτελέσει έναν δύσκολο αντίπαλο.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 15-16/ 17-16/ 8-21/ 20-15.

Α.Ο. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ : (ΜΠΑΜΠΑΝΙΩΤΗΣ) ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΖΑΚΑΣ-ΚΑΜΑΡΙΝΟΣ-ΜΑΝΙΑΤΑΚΟΣ-ΜΕΛΕΤΗΣ-ΚΑΤΣΑΡΗΣ-ΠΑΤΟΥΧΑΣ-ΤΖΑΤΙΣΒΙΛΙ-ΨΥΧΟΓΙΟΣ-ΖΩΤΖΛΗΣ-ΜΠΑΤΣΑΚΗΣ.
¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ : (ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ-ΜΑΝΙΑΤΗ) ΑΛΕΞΑΚΗΣ-ΠΟΛΥΖΩΓΟΠΟΥΛΟΣ- ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ-ΣΤΑΒΑΡΑΚΗΣ-ΤΣΙΝΤΩΝΗΣ-ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΡΜΠΑΣ-ΤΟΜΠΡΟΣ.