ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠελασγός: Έβαλε πλώρη για πρωτιά το παιδικό τμήμα

Πελασγός: Έβαλε πλώρη για πρωτιά το παιδικό τμήμα

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για γερά νεύρα διεξαχθεί το Σάββατο στο κλειστό της Τρίπολης  μεταξύ των παιδικών ομάδων του ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ¨ Τρίπολης και του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ Μεγαλόπολης για το αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Οι δύο κατά γενική ομολογία καλύτερες ομάδες του ομίλου συναντήθηκαν μεταξύ τους με φαβορί για πολλούς μετά από πολλά χρόνια την ομάδα της Τρίπολης που φέτος έχει ενισχυθεί και από δυο Μεγαλοπολίτες αθλητές.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες και στα δυο κομμάτια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση αλλά παρά τα προγνωστικά ο ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ έδειχνε ότι ήρθε για να κερδίσει . Με σκορ δεκαλέπτου 11-10 και τις εντυπώσεις  μοιρασμένες οι μικροί της Μεγαλόπολης μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με δυναμική άμυνα που όλοι οι αθλητές έδωσαν το παραπάνω ,αλλά και σοβαρότητα και υπομονή στην επίθεση έκαναν  ένα επί μέρους 8-14 που έδειξαν σε όλους ότι δύσκολα μπορεί κάποιος να τους κερδίσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διαφορά πέντε πόντων για ¨ΠΕΛΑΣΓΟ¨ αλλά και με μια πιεστική άμυνα των γηπεδούχων αρκετά σκληρή για να γυρίσουν το παιχνίδι και εν μέρει το κατάφεραν αφού πλησίασαν στο τριάντα με σκορ 31-33. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η άμυνα των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο σκληρή , κάποια εύκολα καλάθια χάθηκαν ενώ έγιναν και αρκετά λάθη  που έδωσαν στιγμιαία την πρωτοπορία στην ομάδα της Τρίπολης με ένα πόντο. Κάπου εκεί που όλοι περίμεναν κατάρρευση και εύκολη νίκη του ¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ¨ φάνηκε το μέταλλο των αθλητών του ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨. Πήραν πάλι την πρωτοπορία στο σκορ και την διατήρησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και το τελικό 38-43, που θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο ευρύ αν αποφεύγονταν τα λάθη.

Το τέλος έφερε ξέφρενα πανηγύρια αφού οι αθλητές της Μεγαλόπολης πέτυχαν  μια νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα  μέσα στο δικό της γήπεδο ,περιορίζοντάς την μάλιστα  στους τριάντα οκτώ (38) πόντους. Αυτή η νίκη ,ίσως από τις καλύτερες για τους μικρούς , ήρθε μέσα από την συλλογική προσπάθεια αφού όσοι έπαιξαν, έστω και ελάχιστα, έβαλαν ο καθένας ένα λιθαράκι ενώ και οι συμπαίκτες τους  από τον πάγκο δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τους παροτρύνουν.

¨ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ¨ ΤΡΙΠΟΛΗΣ : (ΠΟΛΥΖΟΓΩΠΟΥΛΟΣ-ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) ΤΣΕΛΛΟΣ-ΓΚΑΡΚΑΤΣΟΥΛΑΣ-ΛΥΡΑΣ-ΛΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΤΣΑΡΟΣ-ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ-ΖΑΜΠΑΘΑΣ-ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΓΚΑΡΓΚΑΤΣΟΥΛΑΣ Χ,-ΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ.

¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ :(ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ) ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΟΚΚΟΤΑΣ-ΑΣΗΜΑΚΗΣ-ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΚΑΡΔΑΣΗΣ-ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΑΝΤΑΣ-ΜΕΡΖΙΩΤΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ-ΤΣΟΥΜΠΛΕΚΑΣ.