Πελασγός: Άνετη νίκη και τρίτη θέση

0
209
Φωτογραφία από το contraepithesi.gr

Για το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 23/02/2020 στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης για την 16η αγωνιστική αγώνας μεταξύ των ομάδων ¨ΠΕΛΑΣΓΟΣ¨ Μεγαλόπολης και ¨ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80¨ .
Ένας αγώνας με ιδιαίτερη σημασία για τις δυο ομάδες εν όψει της προσπάθειας τους για την συμμετοχής τους στα φετινά play-off.

Το ξεκίνημα ήταν σχεδόν τέλειο από πλευράς ¨ΠΕΛΑΣΓΟΥ¨ που εμφανίστηκε με άριστη κυκλοφορία της μπάλας ,μεγάλη ευστοχία , καλή αμυντική συνεργασία , σωστές επιλογές ,κάνοντας ένα σερί 12-0 και δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένος για την νίκη. Ανάλογη και η συνέχεια που παρά την αναμενόμενη αντίδραση της ομάδας της Καλαμάτας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 24-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Μεγαλόπολης ανέβασε περισσότερο την πίεση και ελέγχοντας ρυθμό και ριμπάουντ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 45-25.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα της τοπικής ομάδας και ένα δείγμα ότι έχει τους παίκτες και τις δυνατότητες για ακόμη καλύτερα πράγματα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η αντίδραση των φιλοξενουμένων έγινε αισθητή κυρίως από τα λάθη που έγιναν από την πλευρά του ¨ΠΕΛΣΓΟΥ¨ αλλά και πάλι τίποτα δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. Ίδια περίπου η κατάσταση και στην τελευταία περίοδο με το τελικό 72-55 να δίνει μια ξεκάθαρη νίκη στην ομάδα της Μεγαλόπολης και ταυτόχρονα την τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14 , 45-25 , 57-41 , 72-55 .

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Τσατσουλής- Μανιάτη): Τσατσουλής, Τσιντώνης , Πολυζωγόπουλος , Χριστογιαννόπουλος ,Χρανιώτης, Δαλάτσης, Δρακόπουλος , Αγγελοπουλος , Νικολόπουλος , Τσίρμπας ,Τόμπρος ,Κουρέτας.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Πέτρου , Μουργής , Πετρόπουλος, Αλεξανδρόπουλος , Μουντζουρούλιας , Κομπότης , Κοντόπουλος , Καραμπάτσος , Μαρκετάκης, Μεντής, Παναγιωτόπουλος, Σαρρής .